Singapur: Inteligentne ubranie poprawi działanie elektroniki

Singapurscy badacze opracowali „inteligentne ubranie”, które wzmacnia sygnał wysyłany przez sprzęty elektroniczne, np. bezprzewodowe słuchawki czy smartwatche. Pozwala to na redukcję zużycia energii i poprawę bezpieczeństwa – podała agencja Reutera.

Prototyp „metamateriału”, jak nazywają swój wynalazek naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru, pozwala falom Bluetooth czy Wi-Fi „ślizgać się” po ubraniu, co eliminuje potrzebę wysyłania sygnału we wszystkich kierunkach. Czujniki i urządzenia ubieralne mogą dzięki temu szybciej nawiązywać mocne połączenie i łatwiej je utrzymywać. Przekłada się to na mniejsze zużycie energii gadżetów.

„Ta koszulka poprawia łączność bezprzewodową urządzeń blisko mojego ciała tysiąckrotnie” – przekonywał adiunkt John Ho. Badacz przymierzył ubranie, które zostało wyposażone w przypominające grzebień długie pasy szarego „metamateriału”, biegnące wzdłuż klatki piersiowej i kończące się na rękawach.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Singapurscy badacze otrzymali już wstępny patent na swój wynalazek, który może być myty, suszony i prasowany jak inne materiały. Koszt jego produkcji to zaś jedynie parę dolarów za metr.

Ho nadzorował 10-osobowy zespół, który opracował technologię w przeciągu roku. Zdaniem eksperta nowy materiał może być dodatkowo wykorzystywany np. do monitorowania parametrów życiowych sportowców lub pacjentów szpitali. Kolejnym efektem może być większa prywatność danych, które transmitowane blisko ciała byłyby chronione przed próbami monitorowania częstotliwości bezprzewodowych. (PAP)

PRZECZYTAJ TAKŻE:

kso/ mk/

Podziel się:

Wszawica – objawy,
Sławiński: W Londy
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn