Simon Coveney powalczy o przywództwo w Fine Gael

W wywiadzie, jakiego udzielił minister spraw wewnętrznych stacji telewizyjnej Al Jazeera Simon Coveney, padły sugestie, które wskazują, w jakim kierunku idą plany szefa irlandzkiej dyplomacji.

Co ważne, minister Simon Coveney, cieszy się dużym szacunkiem na Bliskim Wschodzie i wiele państw arabskich, chętnie przyjmuje go u siebie. Minister Coveney, nazywany jest tam „kupieckim księciem”, a zjednał sobie przychylność, kiedy okazał się sprawnym i twardym negocjatorem, co w większości państw Bliskiego Wschodu, uważane jest za atut.

Podczas rozmowy z dziennikarzami Al Jazeery, minister rozmawiał o sprawach gospodarczych, zarówno tych bezpośrednio związanych z Irlandią, jak i w kwestiach europejskich, a próbowano wtedy ustalić, czy Zielona Wyspa, ponownie będzie Celtyckim Tygrysem, jednak tym razem dyplomacji.

Minister Coveney dużo mówił o Irlandii, o sukcesach, jakie jeszcze niedawno odnosiła na niwie gospodarczej, ale podkreślał też, że spodziewa się, iż do wysokich wskaźników określających wzrost ekonomiczny, wyspa zacznie powracać za niedługi czas. Simon Coveney stwierdził również, iż jego wolą jest, aby Irlandia i jej rząd, zaczął odgrywać znacznie większą rolę dyplomatyczną na świecie, co również zostało bardzo dobrze odebrane przez katarską telewizję.

Podczas rozmowy zapytano szefa irlandzkiego MSZ o jego plany na przyszłość, a tu zasugerował, iż nie wyklucza, chociaż nie powiedział tego wprost, że ubiegać się będzie o fortel szefa ugrupowania, które reprezentuje. To z kolei oznacza, że nęci go fortel zajmowany obecnie przez wicepremiera Leo Varadkara, a w przyszłości, objęcie urzędu premiera.

W tej kwestii pojawiło się w kraju wiele komentarzy, a mówi się, że poglądy Coveneya, który staje czasami w opozycji do rządu, a ten współtworzy, mogą stanąć na drodze, aby zostać szefem Fine Gael. Ostatnio, głośny stał się spór Simona Coveneya, z ministrem zdrowia Stehenen Donnelly i chodziło o hotelową kwarantannę oraz włączenie na listę obowiązkowej izolacji państw unijnych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Al Jazeera

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Kraje unijne dodane
Gangi narkotykowe in
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian