Silny wiatr i opady pojawią się we wtorek. Zalania są prawdopodobne

Met Éireann ma dla nas kolejne złe informacje, a właściwie potwierdzenie, że jesień w Irlandii już się rozpoczęła, podobnie jak okres z dużą ilością opadów i sinymi podmuchami wiatru.

We wtorek zaczną obowiązywać dwa ostrzeżenia, a te, dotyczyć mają południa, zachodu i północy kraju. Ostrzeżenie przed silnym wiatrem obowiązywać będzie dla wszystkich powiatów w hrabstwach Munster i Wexford, a obecnie mówi się o statusie żółtym. Wiatr przez cały wtorek, bo od godziny 6:00 do 19:00 wiać będzie ze średnią prędkością 50-65 km/h, natomiast w porywach osiągnie nawet 110 km/h.

W poniedziałek po południu zacznie padać na zachodnich rubieżach Irlandii, a opady przez całą noc będą się wzmagać, by swoje apogeum osiągnąć we wtorek. Wtedy właśnie zacznie obowiązywać Żółty Alert, który trwać ma przez 7 godzin, tj. od godziny 12:00 do 19:00. Alert wprowadzony zostanie dla całego Connacht, Donegal, Cork, Kerry i Waterford.

Met Éireann przewiduje, że na metr kwadratowy gruntu spadnie w okresie największego nasilenia opadów od 30 do 50 mm deszczu, co może oznaczać tylko jedno. Wg meteorologów możliwe są zalania i podtopienia, a niewielkie rzeki prawdopodobnie wystąpią ze swoich koryt. Przypuszcza się również, że problemy z zalaniami obserwowane będą w miastach, miasteczkach i niewielkich miejscowościach, które położone są nad brzegami Oceanu Atlantyckiego, ponieważ silny wiatr, a i stosunkowo wysokie o tej porze przypływy, wpychać mogą wodę morską do rzek.

Met Éireann informując tak wcześnie o potencjalnie niebezpiecznej pogodzie, chce dać czas na przygotowania, które zabezpieczą nadmorskie miejscowości przed lokalnymi podtopieniami.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian