Shamek w Dublinie: Czy wiecie, że…⁉️☘️

Gdy zapytasz Dublinera o drogę do Five Lamps, wyśle ​​cię on do skrzyżowania Portland Row i North Strand Road. Tam, na wyspie u zbiegu pięciu ulic: Portland Row, North Strand Road, Seville Place, Amiens Street i Killarney Street – stoi Five Lamps, wysoka zdobiona latarnia z pięcioma lampionami!

Jeden z mniej znanych (rozpowszechnionych) symboli stolicy.
Latarnie ustawiono około 1880 roku. Jako pomnik generała Henry’ego Halla z Galway, który służył w armii brytyjskiej w Indiach. Początkowo była to fontanna z czterema umywalkami u podstawy. Woda tryskała z dziobków w kształcie głów lwów. Kubki zwisały z łańcuchów nad umywalkami, aby miejscowi mogli się napić. W tym czasie ludzie byli biedni i nie mieli bieżącej wody w swoich domach. Fontanna prawdopodobnie była również używana jako koryto wodne do pojenia koni.

„Niektórzy uważają, że nazwa „pięć lamp” pochodzi od pięciu ulic, które się w tym miejscu spotykają; inni uważają, że upamiętniają pięć głównych bitew toczonych w Indiach w czasach Imperium Brytyjskiego. Tak, czy inaczej (!) mamy szczęście, że wciąż mamy Pięć Lamp”.
Podczas II wojny światowej niemieckie samoloty zrzuciły bomby w rejonie North Strand, zabijając 28 osób i raniąc 90 w ciągu 37 minut. Trzysta domów zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Nie było jasne, czy była to odpowiedź dla Dublin Fire Bride, która pomagała mieszkańcom Belfastu podczas nalotów bombowych, czy też była to próba zakończenia neutralności Irlandii. Pięć Lamp cudem przetrwało bombardowanie North Strand i wciąż stoi w tym samym miejscu ponad 100 lat.

Przemysław Zbieroń
Fot. Google
Shamek w Dublinie – Radio PL

Polska-IE
Status Żółty dla
Zatrzymana przez pol
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish