Shamek w Dublinie: Być mężczyzną

Jeśli czegoś nie szukasz, niekoniecznie to zobaczysz i wygląda na to, że jest to słuszna teza. Przykładem może być niezwykła historia dr James’a Barry’ego…


Zanim ją przedstawię, cofnijmy się o 155 lat do 25 lipca 1865 roku, był to dzień jego śmierci.
Ale lepiej jeśli już teraz wspomnę o narodzinach z około 1789 roku w Cork. Wtedy na świat przyszła Margaret Ann Bulkley. Chociaż szczegóły dotyczące jej wczesnego życia są niejasne to wiadomo, że jej ojciec, Jeremiah, miał jakiś rodzaj łodzi na nabrzeżu Merchant’s Quay w Cork.
Jednak przede wszystkim skupmy się na życiu i błyskotliwej karierze Jamesa Miranda Stuarta Barry’ego.


James był chirurgiem wojskowym w armii brytyjskiej. Barry uzyskał dyplom medyczny na University of Edinburgh Medical School. Wojsko wysyłało go w różne części Imperium Brytyjskiego.
Służył w Indiach, a następnie w Afryce Południowej, docierając do Kapsztadu około 1816 roku. To tutaj wykonał jedno z pierwszych znanych (zarejestrowanych) udanych cięć cesarskich, w którym operację przeżyli zarówno matka, jak i dziecko.


Był postępowy w wyborze stylu życia w tamtym czasie, bo był wegetarianinem i podkreślał znaczenie świeżego powietrza i ćwiczeń fizycznych. Podróżował z kozą, której jedynym celem było dostarczenie lekarzowi świeżego mleka. Był znany z dużego temperamentu i ogromnej sprawności organizacyjnej. Prowadził kampanię przeciwko niewolnictwu i założył szpital dla rannych na Korfu podczas wojny krymskiej. Pod koniec swojej kariery został mianowany generalnym inspektorem (drugiego co do wielkości biura medycznego w armii brytyjskiej) odpowiedzialnym za szpitale wojskowe.


Przed przejściem na emeryturę awansował do rangi generała brygady. Latem 1865 roku przez Londyn przeszła epidemia czerwonki. Barry zraził się nią i w wyniku choroby zmarł.
Teraz możemy powrócić do Margaret Ann Bulkley. Domyślam się, że sądzicie, że była żoną, kochanką lub niespełnioną miłością, albo po prostu krewną James’a. Historia ta ma jednak jeszcze bardziej niespodziewane zakończenie!
Kiedy pokojówka Sophia Bishop przybyła, by przygotować ciało do pochówku, odkryła, że ​​jej pracodawca, chirurg, miał ciało kobiety!


James tak naprawdę okazał się być Margaret.
Była pierwszym znanym w Irlandii przykładem kogoś, kto urodził się jako kobieta, ale kto w rzeczywistości przeżył większość swojego życia jako mężczyzna.
Wybuchł wielki skandal, ale przy okazji okazało się, że kobiety potrafią sprawdzić się w medycynie równie dobrze jak mężczyźni. Niestety, gdyby zostało to wtedy ujawnione, Bulkley, żyjący jako Barry, nie mógłby studiować medycyny i kontynuować zawodu.
Czasy się zmieniają, ale ciekawe historie w pamięci pozostają…
P.S
”Gdybym mogła być mężczyzną jeden dzień, pewnie była bym…??”
Przemysław Zbieroń
Fot. Google
Shamek w Dublinie

Polska-IE: Udostępnij...
UK: walka z cukrem w
Politycy nie znają
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish