Sezon huraganów uważa się za otwarty

Storm Barra właśnie zbliża się do Irlandii, a siłą wiatru może dochodzić do 130 km/h, co kazało Met Éireann wydać dwa ostrzeżenia pogodowe.

Żółty i Pomarańczowy Alert obowiązywać będą od wtorku od godziny 6:00, a potrwają przynajmniej 24 godziny. Najgorsze warunki pogodowe przewiduje się dla zachodniego wybrzeża, a dokładnie dla Clare, Cork, Kerry, Limerick i Galway, gdzie obowiązywać będzie pomarańczowy poziom ostrzeżenia, natomiast dla innych rejonów Irlandii, wprowadzi się alert o poziomie żółtym.

Średnia prędkość wiatru osiągać będzie wartości od 65 do 80 kilometrów na godzinę, natomiast w porywach, przede wszystkim w okolicach przybrzeżnych, może wiać z prędkością do 130 km/h.

Front niskiego ciśnienia przyniesie też ze sobą obfite opady deszczu, który rozwinie się na cały kraj, chociaż najwięcej opadów przewiduje się dla zachodniego i części południowego wybrzeża. Mocno popada i powieje także na północy wyspy, więc i rejony Mayo, Sligo oraz Donegal, odczują wpływ burzy huraganowej Barra.

Istotną zmianę pogody obserwować będziemy już dzisiaj wieczorem, bo do Irlandii docierać zaczną chmury z opadami, które pcha przed sobą Barra, a wzrośnie też prędkość wiatru. W nocy i wczesnym rankiem we wtorek, warunki meteorologiczne znacznie się pogorszą, a wtedy zaczną obowiązywać oba alerty. Met Éireann spodziewa się również znacznego pogorszenia warunków na morzu, więc wysokich fal, które mogą wdzierać się w głąb lądu. W niektórych częściach Irlandii będzie też można zauważyć zjawisko tzw. cofki, więc wpychania wody morskiej i oceanicznej do rzek. To z kolei podniesie zagrożenie powodziowe, a jest prawdopodobne, że niektóre z cieków wodnych, wystąpią z brzegów, głównie w rejonach przyboju fal.

National Emergency Coordination Group poinformowała już władze lokalne i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju, iż możemy mieć do czynienia z potencjalnie groźnymi zjawiskami atmosferycznymi, a służby miejskie i powiatowe, rozpoczęły przygotowania do nadejścia stormu Barra, czyli uruchomiły zespoły zarządzania kryzysowego.  

Met Éireann zaktualizuje w najbliższych godzinach swój komunikat pogodowy, a nie wyklucza zmiany statusu obu alertów.

Wiatr o prędkości 130 km/h ma odpowiednią moc, by łamać drzewa i zrywać dachy, a jednocześnie unosić niezabezpieczone lżejsze przedmioty, jakie znajdują się na podwórkach naszych domów. Wezwano mieszkańców Irlandii, by umocowali dobrze kosze na śmieci, lekkie przedmioty schowali w domach i szopach, a także zdjęli z parapetów doniczki z kwiatami. Należy uważać też na spadające gałęzie, które mogą tarasować chodniki oraz drogi. Na ulicach, jezdniach, drogach szybkiego ruchu i autostradach, w chwilach silnych opadów, może występować zjawisko aquaplaningu, czyli cienkiej warstewki wody, która oddziela opony samochodów i motocykli od nawierzchni, co prowadzi niekiedy do niekontrolowanych poślizgów.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W tym roku skonfisko
Fogiel: Nie będziem
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська