Sezon huraganów czas zacząć

Met Éireann przygotowało się już na sezon huraganów, więc ma już gotowe nazwy dla tych ciekawych zjawisk atmosferycznych.

Pierwszą burzą huraganową, jaka nawiedzi Irlandię będzie Aiden, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy się to stanie. Kolejnymi huraganami mają być: Bella, Christoph, Darcy, Evert, Fleur, Gavin, Heulwen, Iain, Julia, Klaas, Lilah, Minne, Naia, Oscar, Phoebe, Ravi, Saidhbhín, Tobias, Veronica oraz Wilson.

Nazwy huraganów to już tradycja, a pierwszy raz tę zasadę wprowadzono w 2015 roku, by niszczycielskie wiatry, były do odróżnienia.

Evelyn Cusack, dyrektor ds. Prognozowania w Met Éireann powiedziała:

– Nazewnictwo burz przez National Met Services, a także ostrzeżenia pogodowe oznaczone kolorami, jak żółte, pomarańczowe lub czerwone, zapewniają jasny, autorytatywny i spójny przekaz dla opinii publicznej i skłaniają ludzi do podjęcia działań w celu zapobieżenia wyrządzeniu szkody sobie lub własnemu majątkowi. Nazwy burz wzbudzają dodatkowe zainteresowanie wśród niektórych osób szczególnie podekscytowanych w rodzinie, gdy na liście pojawia się jedno z ich imion. Najczęściej wybieramy imiona, które można łatwo wymówić, ale niektóre są mniej powszechnie rozpoznawane.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian