Sektor turystyczny nie może liczyć na zawieszenie podatku VAT

Premier Leo Varadkar poinformował o swojej decyzji, a ta nie będzie zadowalała sektora hotelarsko-gastronomicznego.

Wcześniej wysunięto propozycje, aby w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, szeroko pojęty sektor turystyczny, więc hotele, pensjonaty, restauracje, kawiarnie itp., zwolnione zostały z płacenia niektórych podatków, w tym z VAT-u. O ile rząd rozważa możliwość czasowej obniżki podatku od towarów i usług dla branży hotelarskiej i gastronomicznej, to premier dał wyraźny sygnał, że nie mogą one liczyć na zawieszenie lub wprowadzenie tego podatku w wysokości 0%.

Premier tłumaczył, iż będzie to niezgodne z przepisami unijnymi, więc podatek VAT musi pozostać, ale szuka się rozwiązań, aby ulżyć przedsiębiorcom z tego sektora.

Leo Varadkar podkreślił, że wie, jak istotną gałęzią w Irlandii jest turystyka i sektory związane z zakwaterowaniem, ale zarówno ten, jak i przyszły gabinet, musi kierować się przepisami, a i dbać o stan budżetu. Całkowite zniesienie podatku VAT dla branży turystycznej spowoduje dramatyczny spadek wpływów do państwowej kasy, co w konsekwencji odbije się na dochodach państwa, a w czasie kryzysu, każde euro jest ważne.

Premier Varadkar zaznaczył, iż jego rząd nie będzie zajmował się tą sprawą i pozostawi ją kolejnemu gabinetowi.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of the Taoiseach

Polska-IE: Udostępnij...
Co z egzaminami Leav
Ryby będą jeszcze
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish