Sektor hotelarski i rozrywkowy powinien korzystać z preferencyjnych stawek VAT

Przedstawicielka Fianna Fáil dla Cavan, Monaghan & North Meath, jako przewodnicząca Komisji Turystyki, Kultury, Sztuki, Sportu i Mediów Niamh Smyth, wezwała do przedłużenia 9% stawki VAT do 2025 r., aby zapewnić pewność firmom w sektorach hotelarskim i rozrywkowym, które otwierają się ponownie po ograniczeniach dot. zdrowia publicznego spowodowanych pandemią.

Posłanka Smyth komentowała:

– Sektor hotelarski i rozrywkowy w Irlandii ucierpiał w wyniku Covid-19. Puby, hotele i restauracje są częścią rodzimego przemysłu turystycznego, który został zniszczony przez tę pandemię. Komisja Turystyki, Kultury, Sztuki, Sportu i Mediów wysłuchała dowodów na to, że firmy hotelarskie są na skraju upadku, a około 50% restauracji stoi w obliczu trwałego zamknięcia – podczas gdy przychody w sektorze hotelarskim spadły o ponad 2,5 miliarda euro w 2020 r. zaznaczając bezprecedensowy spadek o 60%, podczas gdy najbliższe perspektywy w 2021 r. pozostają wyjątkowo trudne. Wyzwania stojące przed sektorem rozrywki są nie mniej poważne. Dowody przedstawione Komitetowi wskazują, że spośród 55 000 pracowników sztuki, 58% było całkowicie uzależnionych od Pandemicznego Zasiłku dla Bezrobocia lub Programu Subsydiowania Wynagrodzeń dla Zatrudnionych. Konsekwencje gospodarcze i społeczne wynikające z pandemii, a także z reakcji państwa na pandemię, stwarzały – i nadal będą stwarzać – znaczne trudności dla pracowników i przedsiębiorstw w sektorze hotelarskim i rozrywkowym w nadchodzących miesiącach i latach. W ostatnich miesiącach Komitet, którego jestem przewodniczącą, zaangażował się w szereg opinii i interesariuszy w tych sektorach, a to ujawniło zakres szkód spowodowanych przez pandemię oraz środki potrzebne do zachęcania i wspomagania ożywienia. Po rozważeniu wszystkich przedstawionych ustnych i pisemnych dowodów, Komitet zidentyfikował szereg kluczowych kwestii i przedstawił szereg zaleceń, które naszym zdaniem są niezbędne do wspierania zarówno sektora hotelarskiego, jak i rozrywkowego. Niniejszym wzywam do przedłużenia 9% stawki VAT do 2025 r. i uważam, że program wsparcia ograniczeń Covid (CRSS) powinien zostać podwojony dla firm z branży turystycznej i hotelarskiej.

 Z pełnymi zaleceniami można zapoznać się, czytając raport Wpływ COVID-19 na sektor hotelarski i rozrywkowy, który dostępny jest tutaj.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Badanie Unite rzuca
Podatek drogowy od r