Sektor grzybowy stoi w obliczu kryzysu z powodu „obojętności” rządu

Rzecznik Sinn Féin ds. rolnictwa Matt Carthy wezwał ministra rolnictwa do natychmiastowej interwencji w celu rozwiązania nieuchronnego kryzysu, przed którym stoi przemysł grzybowy i szerszy sektor ogrodniczy.

Teachta Dála Carthy przemawiał przez cały miesiąc, odkąd rząd miał rozpatrzyć zlecony przez rząd raport na temat przyszłego wykorzystania ogrodnictwa w sektorze. Raport ten nie został jeszcze opublikowany, mimo że został przedłożony ministrowi stanu Noonanowi w październiku.

Poseł Carthy powiedział, że konieczne jest, aby minister rolnictwa objął przewodnią rolę w zapewnieniu publikacji raportu i aby rząd przedstawił swoje propozycje rozwiązania problemu niedoboru torfu.

Teachta Carthy powiedział:

– Od ponad dwóch lat ministrowie w wielu departamentach zasadniczo unikają odpowiedzialności za to, co stało się bardzo realnym i egzystencjalnym kryzysem w naszym sektorze grzybowym. W listopadzie przewodnicząca Seanad, senator Regina Doherty, oświadczyła, że ​​raport przewodniczącej rządowej grupy roboczej ds. przyszłości torfu ogrodniczego został wniesiony do gabinetu 7 grudnia – miesiąc później i widzieliśmy zerowy postęp w publikacji tego raportu. Tego samego dnia senatorowie z Fine Gael i Fianna Fáil zrobili farsę z procedury parlamentarnej, przedstawiając własną ustawę poselską, która w dziwny sposób nie weszła w życie z powodu braku poparcia ich własnego rządu. Brak działania i obojętność rządu oznacza, że ​​sektor grzybowy i ci, którzy w nim pracują, oraz społeczności, które od niego zależą, stoją w obliczu egzystencjalnego zagrożenia z powodu niedoboru torfu ogrodniczego. To są rolnicy i społeczności, którzy potrzebowali ministra, jakiegokolwiek ministra, który by ich bronił. Minister stanu Malcolm Noonan wydaje się obojętny, podczas gdy minister rolnictwa Charlie McConalog, do tej pory wydawał się być całkowicie niezainteresowany sprawą, która doprowadzi do zamknięcia części gospodarstw. Powodem, dla którego farmy grzybów są tak rozpowszechnione w hrabstwach takich jak Monaghan, jest to, że gospodarstwa są małe. Były nieopłacalne. Rolnicy zrobili to, co im poproszono – zróżnicowali – i przekształcili małe, nierentowne gospodarstwa w siłę napędową całego regionu. Ich sektor potrzebuje torfu. Rząd powołał grupę roboczą, zlecił raport, przyznał przedłużenie tego raportu, teraz go rozważył – musi go natychmiast opublikować.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair zakończył
E-papierosy doczekaj
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська