Sektor detaliczny mocno stracił na blokadzie

Załamanie rynku detalicznego jest już wyraźnie widoczne i ten sektor stracił bardzo mocno w ostatnim miesiącu.

Najnowsze dane są wręcz „ponure”, jak mówią sami analitycy z Central Statistics Office, a wszystko jest wynikiem blokady. CSO informuje, że w kwietniu w porównaniu do marca tego roku sprzedaż detaliczna spadła o 35%, natomiast wartość sprzedaży obniżyła się o 40% w porównaniu do kwietnia 2019 roku.

Dodatkowo irlandzki Urząd Statystyczny podaje, że kwietniowy spadek, był największym od stycznia 2009 roku, a wtedy sprzedaż spadła o 12,5%.

Były też sektory, które zanotowały wzrost sprzedaży i w tym zakresie udało się sprzedaż o 2% więcej żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Duże wzrosty notowano jednocześnie w sprzedaży internetowej i tutaj można mówić, że ten segment rynku zawłaszczył 15,5% rynku sprzedaży detalicznej. Internetowy wzrost sprzedaży tekstyliów w kwietniu wyższy był o 81%, a sprzedaż elektroniki wzrosła do 60% z 15,2% – miesiąc wcześniej.

Jednocześnie są też branże detaliczne, które traciły najbardziej i meblarstwo oraz oświetlenie straciło 84% obrotów, a sprzedaż artykułów motoryzacyjnych obniżyła się o 71%.

Analitycy są przekonani, że wkrótce rozpocznie się droga do powrotu na ścieżkę wzrostów, ale będzie ona dosyć dług i wyboista, o czym powiedział ekonomista Alan McQuaid z Cantor Fitzgerald.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Polska-IE: Udostępnij...
Bezpieczne grillowan
Studio Dublin – 29
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish