Sektor budowlany chce wyższych dotacji dla kupujących pierwszy raz

Kupujący swój pierwszy dom, mogliby skorzystać na propozycji branży budowlanej, bo ta wnioskuje do ministra budownictwa, aby zwiększył wysokość pożyczki.

Stowarzyszenia branżowe zaproponowały, by gabinet, ale głównie minister budownictwa Darragh O’Brien, rozważył propozycję zwiększenia kwoty zabezpieczenia pożyczki hipotecznej do 85 000 €, natomiast wartość pakietu pożyczkowego podniósł do przynajmniej 200 mln €. Pozwoli to na zwiększenie ilości osób korzystających z kredytów hipotecznych dla kupujących dom pierwszy raz, a co ważne, program miałby działać wstecz, więc wyższe wsparcie gabinetu mogłyby otrzymać osoby, którym banki zatwierdziły już kredyty hipoteczne na ich pierwszy dom.

Sektor budowlany jest zdania, że przyniesie to korzyści ponad 2500 osobom rocznie, a jednocześnie pożyczka rządowa, zwiększy się do 30% średniej wartości domu.

Stowarzyszenia proponują również, aby wprowadzono wyższe progi cenowe na domy i mieszkania, jakie chcą kupić młode małżeństwa, bo obecne ich ceny, blokują możliwość zakupu wielu chętnym. Progi miałyby ustalone zostać ze względu na lokalizację, więc inne obowiązywać w Dublinie, inne w dużych miastach, a inne w małych miasteczkach i na terenach wiejskich.

Irish Homebuilders Association (IHBA) w swoim oświadczeniu stwierdza:

– Kupujący po raz pierwszy i nabywcy nowych domów potrzebują, aby państwo w pełni wspierało kupującego w ramach ich strategii mieszkaniowej. Program wspólnego kapitału, w połączeniu z programem Help-to-Buy, podobny do obecnego programu brytyjskiego, umożliwi przeciętnej parze zabezpieczenie kredytu hipotecznego i wyeliminuje stale rosnącą grupę społeczeństwa, która nie będzie miała dostępu do rynku, co jeszcze bardziej zwiększy presję na rynku wynajmu.

Wcześniej w raporcie EY-DKM, który przygotowali doradcy ekonomicznie, zawarto informację, że w tym roku do systemu zakupu tanich domów wejdzie pula 5000 jednostek mieszkalnych, natomiast 11 000 będzie mieszkaniami socjalnymi lub typu build-to-rent. Autorka raportu Annette Hughes stwierdziła wtedy, iż potrzebna jest większa równowaga w tym zakresie, więc podaż i popyt, muszą być zbliżone, a tak obecnie nie jest. Hughes dodała, że o ile popyt na tanie mieszkania, które wchodzą do puli mieszkań dla osób kupujących swój pierwszy dom, jest bardzo duży, to ich podaż, z roku na rok maleje.

Są też krytycy takiego rozwiązania, czyli podniesienia kwoty pomocy, a ci twierdzą, iż takie działanie rządu, wytworzy problemy z przystępnością cenową dla wielu, szczególnie osób o niższych dochodach, które nie byłyby zbliżone do progu maksymalnego dochodu.

Do tego grona dołączył rzecznik ds. budownictwa mieszkaniowego Sinn Féin poseł Eoin Ó Broin, który powiedział:

– Problem z tą propozycją polega na tym, że w nieskończoność wiąże się z wysokimi cenami. Oznacza to, że osoby pracujące – o skromnych dochodach, nadal kupują drogie domy za ponad 400 000 euro. Możesz budować dokładnie tę samą jednostkę i sprzedać ją za 250 000 euro, jeśli zrobisz to przy użyciu przystępnego modelu finansowania sektora publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij