Schyłek epoki taniego latania

Świat oficjalnie zaczął mówić, że okres taniego latania, powinien się skończyć, a wszystko za sprawą emisji dwutlenku węgla, więc linie lotnicze, powinny przejść na ekologię, co oznacza znacznie wyższe ceny biletów.

Mówi się też, jak np. w Irlandii, że nie może być tak, że bilet lotniczy, tańszy jest w wielu przypadkach, niż jazda autobusem lub pociągiem na lotnisko, bo to nienaturalne. W kraju pojawił się raport Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych (ESRI), a w tym wskazano, że linie lotnicze, nie powinny móc korzystać ze zwolnień podatkowych w zakresie opodatkowania paliw, a jednocześnie, nie powinny mieć prawa do darmowych kwot emisji CO2. Jeżeli świat i Irlandia pójdą tą właśnie drogą, zwiększy to koszt podróży lotniczych, ale co zaznaczono w raporcie, zmniejszy, głównie w pierwszym okresie, ilość pasażerów na pokładach samolotów.

Dokument ESRI stwierdza jednak, że będzie to znacznie lepsze rozwiązanie, niż koncentrowanie się na wprowadzaniu innych środków, w tym zrównoważonego prowadzenia działalności.

Instytut podaje też dane, iż od 2006 roku, do chwili „wprowadzenia” pandemii, znacznie wzrósł ruch pasażerski, więc zwiększyła się również ilość lotów, a branża lotnicza, przeżywała kolejny w jej historii rozkwit. Wzrosła też emisja gazów, jakie wyrzucane są przez silniki samolotowe, więc to legło u podstaw opinii, że nie można stanu obecnego utrzymywać, a należy walczyć emisją dwutlenku węgla, a moim zdaniem, z liniami lotniczymi i pasażerami.

Cele osiągnąć można na wiele sposobów, dodają autorzy opracowania, bo np. poprzez dodatkowe opodatkowanie pasażerów samolotów, także poprzez podniesienie podatku od towarów i usług, w tym przypadku na podróże lotnicze, ale opodatkować można i to równocześnie, przewoźników. Zdaniem jednego ze współautorów tego dokumentu, opodatkować linie lotnicze i pasażerów należy wysoko, co zniechęcać będzie do podróżowania, przede wszystkim wyspiarzy. Ta opinia została opublikowana, a wyszła spod pióra dr Kelly de Bruin i brzmi:

– Wymagane są bardzo duże podwyżki cen, aby zmienić decyzje poszczególnych osób o podróżowaniu, szczególnie w krajach wyspiarskich, takich jak Irlandia, gdzie nie ma alternatyw drogowych i kolejowych.

Wg dr Kelly de Bruin, wyższe opodatkowanie nafty lotniczej, pozwoli na rozwinięcie rynku paliw ekologicznych, więc droższych, a jednocześnie, zwiększy ich atrakcyjność, chociaż ze szkodą dla przewoźników i pasażerów, szkodą finansową. Zmniejszy to jednak ślad węglowy, jaki emitowany jest do atmosfery, także irlandzkiej.

*

Takie pomysły i opinie, jak przedstawia to ESRI, nie są ewenementem na skalę światową, a większość opracowań, ewidentnie zdąża w tym właśnie kierunku, i jak wiadomo, propozycje podniesienia opodatkowania, są miodem na uszy rządzących, czyli nie można powiedzieć, by takie propozycje, spotkały się z oporem politycznym.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська