Samo testowanie nie ograniczy Covid ani międzynarodowych przyjazdów

Rzecznik Sinn Féin ds. transportu Darren O’Rourke, z ostrożnością, ale i zadowoleniem podchodzi do zapowiedzi, że pasażerowie międzynarodowi będą podlegać zwiększonym wymaganiom testów przed przybyciem na wyspę.  

Jednak poseł O’Rourke stwierdził, że ​​same testy nie wystarczą i wezwał rząd do zapewnienia, że ​​nowe środki będą stanowić część wszechstronnych wysiłków na rzecz ograniczenia podróży międzynarodowych i związanego z nimi ryzyka przenoszenia Covid do absolutnego minimum w nadchodzących tygodniach.

Poseł Meath East powiedział:

– Z zadowoleniem przyjmuję oznaki, że w końcu mają pojawić się dodatkowe środki dla przybywających z zagranicy. Jest bardzo późno, ale mimo wszystko mile widziane. Sinn Féin argumentowała od miesięcy, że w naszych portach i na lotniskach niezbędny jest solidny system testów. To ironia losu, że rząd idzie teraz w tym kierunku, w szczytowym momencie kryzysu, kiedy ECDC wyraźnie mówi, że tego rodzaju system testów, najlepiej jest wprowadzać, gdy liczba przypadków jest niska. Nasze porty i lotniska były dotychczas słabym punktem naszej obrony przed Covid-19, a potrzeba zajęcia się tą słabością nigdy nie była większa. Proponowany system testowania jest mile widziany, ale samo w sobie będzie to za mało i za późno, gdyż musi stanowić część kompleksowego planu. Przede wszystkim rząd musi zapewnić ograniczenie przyjazdów międzynarodowych do absolutnego minimum, dopóki kryzys tutaj się nie ustabilizuje, a nasza służba zdrowia nie będzie już zagrożona przeciążeniem. Należy wydać zdecydowane porady przeciwko wszystkim potencjalnym podróżnym, ale absolutnie konieczne, aby nie podróżować do Irlandii i należy to jasno zdefiniować. Proponowany wymóg negatywnego testu przed odlotem jest mile widziany, ale testowanie tutaj piątego dnia po przylocie powinno być teraz również obowiązkowe. Obecny system dobrowolny nie wystarczy. Nie możemy sobie pozwolić na import większej liczby przypadków Covid-19, zwłaszcza nowych, bardziej zakaźnych szczepów zidentyfikowanych w Wielkiej Brytanii i Afryce Południowej. Właściwe kontrole następcze formularza lokalizatora pasażerów również wymagają radykalnej poprawy, aby upewnić się, że osoby przybywające faktycznie spełniają wymogi dotyczące ograniczonego ruchu lub samoizolacji. Powinno to obejmować kary dla tych, którzy łamią przepisy. Rząd powinien aktywnie rozważyć możliwość wprowadzenia obowiązkowego systemu kwarantanny. Ponownie, jak zawsze podczas tej pandemii, środki te będą skuteczne tylko wtedy, gdy zostaną zastosowane wspólnie z Irlandią Północną. Niepokoi mnie, że nic w tym zakresie nie zostało nawet zasygnalizowane. Niezwykle ważne jest, abyśmy zmaksymalizowali współpracę obejmującą całą Irlandię i dostosowali naszą reakcję do walki z trzecią, bardzo silną falą na naszej wyspie. Ważne jest, abyśmy działali zdecydowanie w nadchodzących dniach i tygodniach.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian