Sami zanieczyszczamy wody śródlądowe i wybrzeża

Ja się okazuje, części zanieczyszczeń wód swobodnie można uniknąć gdyby zmienić nasze, czyli mieszkańców Irlandii przyzwyczajenia.

Badanie przeprowadzone pod przewodnictwem dr Liama Morrisona z NUI Galway oraz doktorantki Any Mendes wykazało, iż 50% zanieczyszczeń irlandzkich wód, stanowią odpady domowe, głównie produkty sanitarne, czyli higieny osobistej i chusteczki. Badanie prowadzone było zaledwie w trzech miejscach w Irlandii i było to Galway, Clare oraz Mayo, a 50% z odpadów, wykonane było z tworzyw sztucznych, więc mogło zalegać w wodach śródlądowych i morskich przez setki lat.

Podczas wspólnych badań Earth and Ocean Sciences oraz Ryan Institute z the National University of Ireland Galway okazało się, że osady zawierają włókna mikroplastyczne, z których 91% pochodziło z chusteczek i podpasek higienicznych. W każdym z badanych miejsc ilość odpadów była podobna, chociaż najmniej włókien znaleziono w Bellacragher w hrabstwie Mayo, a najwięcej w Galway.

Po szczegółowej analizie pobranych próbek wyszło na jaw, że odpady higieniczne, nie mogły dostać się tam samoistnie lub przypadkowo, gdyż było ich zbyt dużo. Uznano więc, że jedyną drogą, jaką dostały się do rur ściekowych, są nasze toalety.

Tu właśnie pojawia się problem, z którym całkiem niedawno mieliśmy do czynienia w okolicach Dublina, gdzie po intensywnych opadach, kanalizacja nie jest w stanie w szybkim czasie odprowadzić nadmiaru wody, a ta przelewa się kanałami burzowymi, zabierając odpady z naszych domostw. W tym przypadku mamy jeszcze jeden problem, bo spuszczone wraz z wodą z toalety chusteczki, podpaski i pieluchy, blokują rury odpływowe, lub na tyle zmniejszają jej drożność, iż kanalizacja w kraju przestaje prawidłowo funkcjonować.

Jest jeszcze jeden aspekt całej sprawy, co oznacza zanieczyszczenie środowiska, albowiem resztki chusteczek i podpasek, zalegać mogą latami w osadach dennych rzek, jezior i mórz. Często też zjadane są przez zwierzęta żyjące w wodach, a nawet ptaki, co w konsekwencji, prowadzi do ich śmierci. Z czasem, dodają naukowcy, plastikowe odpady ulegają częściowemu rozpadowi, które z kolei zjadane jest przez mniejsze stworzenia bytujące w wodach i tą drogą trafiają do łańcucha pokarmowego drapieżników.

Na podstawie swojego opracowania, zespół naukowców oparł też apel do mieszkańców Irlandii, aby zastanowili się, co wrzucają do swoich domowych toalet?!

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Sinn Féin w koalicj
DAA traci 1 mln €
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish