Salony tatuażu mogą być niebezpieczne

Tatuaż, kiedyś przypisany był wyłącznie do kultury więziennej, jednak z biegiem czasu stał się sztuką i jako taka, trafia na ciała wielu osób.

 

Tu jednak pojawia się niewielki problem, bo część, przede wszystkim małych zakładów tatuażu, czy też body-piercingu, działa bez stosowania się o zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, więc i poza kontrolą władz sanitarnych. Co jeszcze gorsze, instytucje zajmujące się ochroną naszego zdrowia w czasie ostatnich 10 lat, przeprowadziły w Irlandii tylko cztery kontrole salonów tatuażu, więc można postawić tezę, iż nieco mało.

Ostatnie dwie inspekcje poprowadzono w związku z podejrzeniami, że to właśnie w salonach tatuażu doszło do kilku przypadków zakażenia lub rozprzestrzenienia groźnej choroby zakaźnej.

 

Association of Body Modification Artists in Ireland (ABMAI) stwierdziło jednak, że w kraju nie ma regulacji prawnych, które nakazują jakiekolwiek informowanie o prowadzeniu takiej działalności, a i nikt w Irlandii nie zbiera informacji o takich miejscach.

Obecnie na wyspie działa około 1000 salonów tatuażu i body-piercingu, czyli popularność rośnie, bo jeszcze dwadzieścia lat temu w Irlandii było ich niewiele ponad 20. Salony tatuażu znaleźć można wszędzie, gdyż są i w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, ale też kilka działa na wsiach, a te prowadzone są w prywatnych domach.

Największy problem może występować właśnie w tym ostatnim przypadku, bo to skłaniać może do mniejszej dbałości o higienę, a i nie jest wykluczone, że domorośli tatuażyści nie są odpowiednio zaznajomieni z zasadami zachowania higieny związanej z bezpieczeństwa zakażeń.

 

W komentarzu do tej sprawy HSE uznało, iż potrzebne jest wprowadzenie stosownych regulacji prawnych, by stało się możliwe prowadzenie nadzoru nad tego typu placówkami, a wtedy zmniejszy się ryzyko zachorowań np. na wirusowe zapalenie wątroby typu „B” i „C”, a także HIV.

Wniosek w tej kwestii wkrótce zostanie przesłany do Ministerstwa Zdrowia, a to obiecało przyjrzeć się problemowi. Rzecznik Departamentu Zdrowia Publicznego stwierdził, iż takie przepisy będą opracowane i wdrożone, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa zdrowotnego amatorom ozdabiania ciał.

Bogdan Feręc

Źr: ABMAI/HSE/Dept. of Health

Podziel się z innymi:
Kościół nie może
Rowerzyści to też

Translate »