Sale operacyjne działają od 9:00 do 17:00

Problem irlandzkiej służby zdrowia ujawnił się na posiedzeniu Komisji ds. Zdrowia Oireachtas, a tam padły słowa, które z całą pewnością pokazują stan lecznictwa w kraju.

Chodzi o niewykorzystane sale operacyjne, bo te działają obecnie w godzinach od 9:00 do 17:00, a następnie świecą pustkami i korzysta się z nich wyłącznie w nagłych wypadkach. To z kolei pogłębia kryzys w oczekiwaniu na planowe operacje i zabiegi chirurgiczne, a kolejki mogłyby się skrócić, gdyby sale operacyjne, czynne były także w godzinach nocnych.

Członkowie Komisji zakwestionowali efektywność wydawania publicznych pieniędzy, również w zakresie wykorzystania sal operacyjnych, a te, co podkreślała opozycja, świecą przez większość czasu pustkami. Komisja ds. Zdrowia stwierdziła jednocześnie, że system finansowania HSE, więc służby zdrowia, jest przestarzały, a pieniądze płynące z budżetu, nie są wykorzystywane w odpowiedni sposób.

Jakby tego było mało, to posłowie ustalili, że sale operacyjne, czynne są wyłącznie od poniedziałku do piątku, a o ile operacja nie zacznie się przed godziną 16:00, to nie ma możliwości, aby w tym dniu była w ogóle rozpoczęta. Co istotne, takie działanie skrytykował nawet poseł Colm Burke z koalicyjnej Fine Gael i dodał, że kontaktowali się z nim w tej sprawie konsultanci medyczni, a żalili, iż nie mogą czasami uzyskać dostępu do sal operacyjnych.

Minister zdrowia Stephen Donnelly wyraził z tego powodu ubolewanie i zapowiedział, iż przyjrzy się dogłębnie sytuacji, którą postara się naprawić.

Podczas posiedzenia Komisji ds. Zdrowia Oireachtas padła też sugestia, iż na początku, można rozszerzyć czas działania sal operacyjnych, jak ma to miejsce w szpitalach prywatnych, a te są użytkowane od 7:00 do 19:00. Część sal mogłaby pracować też w systemie rotacyjnym, więc jedna działająca, na jedną poddawaną gruntownemu czyszczeniu i dezynfekcji.

Dzisiaj minister Donnelly przedstawić ma swój plan naprawczy, który wiąże się również z dodatkowym finansowaniem w kwocie 350 mln €, ale i wyznaczy cel dla HSE, aby lecznictwo szpitalne, ograniczyło czas oczekiwania do jednego roku, a w przypadku konsultacji i wizyt specjalistycznych do 18 miesięcy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Antyrosyjskie protes
Rząd stawia na budo