Sądny miesiąc branży samochodowej. Czy to koniec dramatycznych wyników?

Prognozy z początków tego roku, nie dawały nadziei branży samochodowej w kraju dużych nadziei na dobry rok, ale nikt wtedy nie wiedział, że pojawi się koronawirus, który doprowadzi do prawdziwej zapaści rynku sprzedaży samochodów osobowych.  

Society of Irish Motor Industry (SIMI), opublikowało właśnie raport sprzedaży nowych samochodów osobowych, a tego nie można nazwać inaczej, jak tragicznym. W porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym ilość rejestracji nowych samochodów spadła o 63%, czyli sprzedano w Irlandii zaledwie 6174 nowe pojazdy. W marcu 2019 roku sprzedaż kształtowała się na poziomie 16 687 pojazdów.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku sprzedano łącznie o 20,5% samochodów nowych mniej, niż miało to miejsce w analogicznym okresie 2019 roku, dodaje SIMI.

Podobnie wygląda sytuacja w segmencie samochodów ciężarowych, ale nie każdy dział notował spadki sprzedaży. Sprzedaż lekkich samochodów ciężarowych spadła o 52,9%, w porównaniu do roku poprzedniego, ale o 17,7% wzrosła sprzedaż ciężkich samochodów ciężarowych.

Używane samochody osobowe, także nie cieszyły się specjalnym zainteresowaniem nabywców, bo w marcu sprzedano ich o 48,1% mniej, czyli zaledwie 4656 wozów znalazło właścicieli.

Aktualnie w Irlandii branża samochodowa generuje około 50 000 miejsc pracy, a te, żeby utrzymać w najbliższych miesiącach, potrzebują silnego wsparcia rządu. W innym przypadku koronawirusowy kryzys może zredukować ilość miejsc pracy w tym sektorze rynku nawet o około 35%.

Bogdan Feręc

Źr: SIMI

Polska-IE: Udostępnij...
Wirus skłania do za
Ilość rejestracji
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish