Są pierwsze efekty włamania do bazy danych HSE

Garda i HSE potwierdziły, że są już pierwsze efekty włamania i kradzieży danych z systemu HSE, gdyż mieszkańcy Irlandii, zaczęli odbierać dziwne telefony i wiadomości SMS.

Zarówno Zarząd Służby Zdrowia, jak i Garda, otrzymały już informacje od nielicznej jeszcze części mieszkańców kraju, o próbach nawiązania z nimi kontaktu i jednocześnie próbach wyłudzenia danych. Osoby, które kontaktowały się z funkcjonariuszami irlandzkiej policji, przekazywały pełne informacje na ten temat, bo po pierwsze zachowały przesłaną im wiadomość tekstową, a po drugie, miały też nagrania z rozmów telefonicznych.

To doskonałe źródło informacji powiedziała rzeczniczka Gardy, a ta sugeruje, by o ile to możliwe, uruchomić w swoich telefonach funkcję nagrywania rozmów i te z połączeniami od przestępców przekazywać policjantom, co ułatwi ich pracę.

Irlandia, nie zapłaciła też 20 milionów dolarów, jakich w formie okupu zażądali hakerzy, czego efektem było opublikowanie skradzionych danych w „darknecie”.

Garda dodaje, że osoby, które zgłosiły próbę wyłudzenia danych, proszone były o podanie danych osobowych i danych bankowych, ale co ważne i co podkreślają policjanci, uruchomiona akcja informacyjna, przyniosła pożądany efekt, więc jak do tej pory, nie ma informacji, by ktoś utracił pieniądze ze swojego konta, z powodu ostatniego ataku hakerskiego.

Podejrzanymi w sprawie włamania do systemów informatycznych HSE są teraz członkowie grypy Conti lub Wizard Spider, z siedzibą w Petersburgu i w tym kierunku toczy się irlandzkie śledztwo. Garda kontroluje też, czy pierwsze połączenia, jakie docierały wczoraj na wyspę od hakerów, były rozpoczęciem ich działań głównych, czy tylko sprawdzianem, w jakim stopniu kraj został zabezpieczony przed ich późniejszą działalnością.

Garda przypomina jednocześnie, iż nie należy podawać przez telefon żadnych danych osobowych i bankowych, a każdorazowo zgłaszać taki przypadek na najbliższym posterunku policji. Nie należy też odpowiadać na wiadomości tekstowe ani klikać w podane w wiadomościach linki.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/HSE

Polska-IE: Udostępnij
Hotelarstwo i gastro
Białoruś z zakazem
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian