S & P podnosi rating Irlandii

Międzynarodowa agencja oceny stanu gospodarki Standard & Poor’s podniosła długoterminowy rating kredytowy Republiki Irlandii, a to oznacza, że wyspa może jawić się, jako bardziej atrakcyjna dla inwestorów.

Dotychczas Irlandia cieszyć mogła się oceną AA-, ale stabilna perspektywa dała impuls, by ocenę podnieść do AA+. Co istotne, jest to pierwsze poniesienie oceny długoterminowego ratingu od 2015 roku, kiedy S&P ostatni raz zdecydowała się, na podniesienie ocen dla Zielonej Wyspy.

Kolejna sprawa dotyczy programu „Trojka”, bo po 9 latach nieobecności, Irlandia powróciła do grona państw z oceną AA. Obecnie mamy w tym zakresie ocenę taką samą, jak Francja, Belgia oraz Austria, a o zaledwie jeden punkt wyprzedza Irlandię Wielka Brytania i o „+” Stany Zjednoczone. Tu można też dodać, że Irlandia wyprzedziła w tej klasyfikacji Japonię, a ta zazwyczaj była notowana wyżej od Zielonej Wyspy.

S&P podnosi również rating krótkoterminowy Irlandii, więc ten wzrósł z A -1 do A -1+.

Rosnące oceny w zakresie długoterminowego ratingu kredytowego, są bardzo ważne dla Irlandii, co potwierdza minister finansów Paschal Donohoe, ponieważ zwiększa to pulę potencjalnych nabywców obligacji państwowych, a jednocześnie zwiększa popyt na papiery wartościowe, które emitowane są na wyspie. Jednocześnie zwiększy się poprzez wyższą ocenę, zdolność Irlandii do dywersyfikacji bazy inwestorów, a to będzie wpływać na większą ilość potencjalnie korzystnych dla kraju kontraktów.

Bogdan Feręc

Źr: S&P/Dept. of Finance

Polska-IE
Od poniedziałku now
128 koni padło na w
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish