Rzecznik premiera poinformował o zaskakującej decyzji szefa rządu

Dzisiaj rano do prasy dotarła pilna wiadomość, a tę przekazał Department of the Taoiseach, który słowa szefa gabinetu uważa za istotne dla wszystkich mieszkańców Irlandii.

Z przekazanej wiadomości wynika, że z tą decyzją premier Martin nosił się od dłuższego czasu, jednak odpowiedzialność za kraj, który znalazł się w trudnym okresie, kazała opóźnić publikację jego decyzji. Sprawa wydaje się mieć drugie dno, ponieważ już wcześniej dużo się o tym mówiło, a i apele płynące z wewnątrz ugrupowania Fianna Fáil, wzywały, aby szef rządu ustąpił.

Ze względu na dobro polityczne kraju i pod naciskiem własnej partii, premier Martin zadeklarował, iż w przeciągu najbliższych 14 dni, poda się oraz swój rząd do dymisji. Micheál Martin przekazał również informację, iż zrezygnuje z funkcji szefa ugrupowania.

Martin o swoim postanowieniu poinformować miał już prezydenta Michaela Daniela Higginsa, chociaż nie poinformowano, jak głowa państwa zareagowała na tę wiadomość.

Martin, co sugerował, zająć się ma sprawami poselskimi do końca kadencji, jako szeregowy poseł, a następnie wycofa się z polityki i zajmie, jak to określił, życiem rodzinnym.

Sprawy nie komentują jeszcze ugrupowania opozycyjne, a na ich opinię w tej sprawie, trzeba będzie nieco poczekać.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij
Poland’s PGNiG sig
Restauratorzy gotowi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian