Rządowy samolot musi być wymieniony

Kiedy poinformowano, iż rząd planuje wymianę części swojej floty latającej, odezwały się głosy krytyki, że to zbytnia rozrzutność w czasach kryzysu i raczej nie powinno się tego robić.

W tej sprawie wypowiedział się jednak wicepremier i minister obrony Micheál Martin, który podkreślił, że rządowy Learjet ma już swoje lata, a na dodatek jest wysłużony i coraz częściej odmawia posłuszeństwa. Sprawne działanie rządowej maszyny Lear LR45 jest bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie, gdyż korzystają z niej prezydent Michael Daniel Higgins, premier i ministrowie rządu.

O wymianie części floty latającej, jaką dysponuje gabinet, mówiło się już wcześniej, jednak decyzja była odkładana, ale stała się właśnie niezbędna, gdyż specjaliści z zakresu bezpieczeństwa lotów uznali, że nadszedł już na to ostatni moment.

Tym samym rządowy Learjet musi być wymieniony do końca przyszłego roku, a użytkowany jest od chwili zakupu, co miało miejsce w 2004 roku. Samolot ten kosztował podatników 8 mln €, a tylko w 2021 roku odbył 56 lotów oraz w 2022 roku były 63 podróże na różnych dystansach.

Średnio, jedna godzina lotu tego odrzutowca kosztuje budżet 3790 €, a loty obsługiwany jest przez członków Sił Powietrznych Republiki Irlandii.

Nie wiadomo, co stanie się z użytkowaną obecnie maszyną, bo tę decyzję podejmie dopiero minister obrony Micheál Martin, a rozwiązań może być kilka. Samolot może być złomowany, ale też wystawiony na licytację, ale i służyć, jako maszyna zastępcza, z której korzystać się będzie w wyjątkowych przypadkach.

Ważne jest również, że członkowie gabinetu, w tym premierzy i wicepremierzy, nie opierają się w swoich podróżach wyłącznie na maszynach rządowych, ponieważ bardzo często korzystają z lotów komercyjnych, co w przypadku Irlandii nie jest niczym nadzwyczajnym. Zdarzało się więc, że premier lub inny przedstawiciel rządu w Dublinie, do Brukseli, a nawet Waszyngtonu lecieli samolotem rejsowym, a na trasach krajowych, można spotkać również prezydenta Higginsa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Rob Schleiffert 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rynek bankowy mocno
Nowe stopy procentow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська