Rządowy program jest zły

Kolejny program pomocy przy zakupie mieszkań i domów po przystępnych cenach, okazuje się nie do końca dobrym, bo od chwili pojawienia, krytykuje go opozycja, a obecnie dołączył do tego Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych (ESRI).

Minister budownictwa Darragh O’Brien zaproponował rozwiązanie, które regulować miała ustawa Affordable Housing Bill, a ta dawać możliwość finansowania wspólnego, czyli udziałowcem w kupowanym mieszkaniu, byłoby też państwo. W tym przypadku Skarb Państwa, byłby właścicielem 30% mieszkania, które kupowane jest w programie Shared Equity, dla kupujących swój pierwszy dom. Wg opozycji, takie rozwiązanie, nie przyczyni się do zwiększenia dostępności tanich domów na rynku, a nawet może doprowadzić do sytuacji, że te będą droższe, niż wydaje się ministrowi budownictwa.

Dzisiaj podobne słowa usłyszą posłowie z Komisji ds. Mieszkalnictwa Oireachtas, którzy wysłuchają opinii przedstawicieli ESRI, a ci również są zdania, że program nakreślony przez O’Briena, może spowodować wzrost cen. Posiedzenie Komisji jest przedlegislacyjną próbą ustalenia możliwości i faktów, a jednocześnie określić ma, czy program, jest możliwy do realizacji i jakie będzie przynosił konsekwencje, ale i możliwe zagrożenia.

Wg ESRI, program jest łudząco podobny do obowiązującego „Help to Buy”, a jak się okazuje, osoby, które z niego skorzystały, „i tak mogły same sfinansować zakup mieszkania lub domu”, bez pomocy państwa. Jak doda dzisiaj na posiedzeniu Komisji ESRI, iż kolejnym problemem jest ograniczona podaż mieszkań, co w konsekwencji, a poprzez zwiększenie siły nabywczej, wywoła zjawisko zwiększenia popytu, przy zachowaniu niskiej podaży mieszkań. W rachunku końcowym, ceny mieszkań i domów, ponownie zaczną wzrastać i może to spowodować ustawa ministra O’Briena.

Pomocy, przy zakupie swojego pierwszego domu potrzebuje natomiast 40% osób, które taki zakup planują, a ich możliwości finansowe, nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu. To do tej grupy powinien skierowany być program, by wesprzeć ich starania i pomóc w zakupie domu.

Opozycja proponuje rozwiązanie, które miałoby wpływ na cały kraj, więc budowę dużej ilości domów i mieszkań z kapitału państwowego, co da możliwość obniżenia cen na rynku sprzedaży domów, a kolejne pomysły wsparcia finansowego, jakie proponują kolejni ministrowie budownictwa, nazywa „mieszaniem w pustym kotle”.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Polish inflation at
Minister Foley zapew
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian