Rządowa trójca wybiera sukcesora

Wyraźnie zawęził się krąg osób, które mogłyby zastąpić na fotelu komisarza ds. handlu UE Phila Hogana.

Obecnie w gronie faworytów są dwie osoby, czyli europosłanka Frances Fitzgerald i minister spraw zagranicznych Simon Coveney. Wcześniej na karuzeli z nazwiskami pojawił się też Leo Varadkar, a nawet Paschal Donohoe, ale obaj panowie stanowczo odmówili i zapowiedzieli, że nie przyjmą nominacji. Liderzy trzech ugrupowań rządzących spotkali się w tej sprawie i omawiali kandydatury, więc decyzja powoli zaczyna się krystalizować, a musi być podjęta szybko, ponieważ szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, chciałaby otrzymać nazwisko następcy Hogana jeszcze w ten weekend.

Zwyczajowo na fotel unijnego komisarza osobę proponuje premier rządu, któremu przypada stanowisko, ale w Irlandii mamy koalicję, więc podział odpowiedzialności i wspólne podejmowanie decyzji, czyli to premier Micheál Martin, wicepremier Leo Varadkar i minister Eamon Ryan, wespół będą wybierać następcę komisarza ds. handlu Phila Hogana, który podał się do dymisji.

Na spotkaniu rządowych tuzów omawiane były dwie kandydatury, więc właśnie Francis Fitzgerald i Simona Coveneya, a z doniesień wiemy, że to urzędujący minister spraw wewnętrznych ma znacznie większe szanse na nominację. Jeżeli tak się stanie i Coveney zostanie desygnowany na szefa ds. handlu w Unii Europejskiej, opuść ministerialny gabinet, udając się do Brukseli.

Wcześniej kandydaturę zaakceptować musi przewodnicząca KE i Parlament Europejski, ale to zazwyczaj jest formalnością.

*

Co ważne, kandydaturę Simona Coveneya na stanowisko komisarza ds. handlu UE wysunął Leo Varadkar. Co to może znaczyć? Cóż, Leo pozbędzie się w ten sposób największego wroga, przynajmniej w świetle partyjnym, bo Coveney, zazwyczaj staje w szranki z Varadkarem o przywództwo w Fine Gael, a popularność ministra ds. zagranicznych, jest w ugrupowaniu bardzo duża i stanowi dla lidera poważne zagrożenie.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Koronawirusa cztery
Nowy program dopłat
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian