Rządowa retoryka rowerowa i piesza musi przejść od słów do czynów w 2022 roku

Rzecznik Sinn Féin ds. transportu Darren O’Rourke mówił na niedawnym spotkaniu z dziennikarzami, że rok 2022 musi być rokiem dostarczania infrastruktury rowerowej i pieszej, jeśli rząd ma osiągnąć transformację transportu wymaganą do spełnienia zobowiązań klimatycznych do 2030 roku.

Poseł z Meath East przedstawił uwagi w odpowiedzi na odpowiedzi parlamentarne, które potwierdzają, że tylko 92 z 250 dedykowanych stanowisk związanych z aktywnymi podróżami zostało obsadzonych przez władze lokalne, a jedynie 328 mln euro wydano na aktywną infrastrukturę podróżniczą w 2020 i 2021 roku, gdy cały program wynosił 360 mln euro w rocznych wydatkach.

Teachta Dála O’Rourke powiedział:

– Wiemy, że nasze zobowiązania klimatyczne oznaczają, że musimy zdać sobie sprawę ze znaczącego przejścia z prywatnego samochodu na transport publiczny i aktywny. Emisje z sektora transportu stanowią ponad 20% całkowitych emisji, a najnowszy budżet węglowy zobowiązuje do zmniejszenia ich o 42-50% do 2030 roku. Wiemy też, że niedawny roczny raport Rady Doradczej ds. Zmian Klimatu wskazał na znaczną lukę między polityką i retoryką rządu z jednej strony, a działaniem i realizacją z drugiej.  W odpowiedzi na moje pytania minister Hildegarde Naughton potwierdziła, że ​​w 2020 r. na aktywną infrastrukturę turystyczną wydano 116 mln euro (108 mln euro plus 8,3 mln euro na zielone drogi), natomiast w 2021 r. kwota ta wzrosła do 212 mln euro (185 mln euro plus 27 mln euro na zielone drogi). Potwierdzono ponadto, że na 2022 r. przeznaczono zaledwie 290 mln euro i że obsadzonych zostało tylko 92 z 250 dedykowanych stanowisk NTA Local Authority Active Travel. Wszystko to jest dalekie od zobowiązania Programu dla Rządu w wysokości 360 mln euro w rocznych wydatkach na aktywne podróże. To, co mamy tutaj, to kolejny przypadek wstępnego ładowania i działania wstecznego. Budzi to głębokie zaniepokojenie perspektywą zrealizowania rodzaju wymaganej zmiany. Przy obecnym tempie rząd będzie musiał dostarczyć ponad 500 mln euro aktywnych projektów turystycznych w 4 i 5 roku swojej kadencji, jeśli będziemy mieli nieszczęście, aby ta koalicja przetrwała tak długo. To nie jest realna propozycja. To się nie wydarzy. Nieodebrane cele teraz będą oznaczać nieodebrane cele w 2030 roku. Zamiast tego potrzebujemy, aby rok 2022 był rokiem, w którym retoryka rowerowa i piesza zamieni się w realizację. Aby tak się stało, władze lokalne muszą dysponować odpowiednimi zasobami, aby przygotować i dostarczyć lokalne aktywne plany podróży, a formalne linie odpowiedzialności muszą zostać ustalone z hrabstwem i zarządcy miast i NTA, jako agencji wiodącej. Rząd będzie miał poparcie Sinn Féin, jeśli będzie z rozmysłem kontynuował te środki i wywiązywał się ze swoich zobowiązań. W międzyczasie mogą oczekiwać, że będziemy nadal pociągać ich do odpowiedzialności.

*

Panie pośle, mówi Pan o infrastrukturze rowerowej i pieszej, a i wspomina Pan o zmniejszeniu ilości prywatnych samochodów na drogach. W kraju deszczu i wiatru! To kolejny przestrzelony pomysł. Od lat powtarzam, dajcie mieszkańcom Irlandii sprawny transport publiczny, zwiększcie ilość linii, częstotliwość kursowania autobusów, tramwajów i pociągów, a ludzie sami zaczną z nich korzystać. W innym przypadku, spotykać się będziecie z ogromnym oporem w przechodzeniu na aktywny transport.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Brytyjski premier o
Klienci musi być ś
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська