Rząd znowelizował poziom ograniczeń

Po dzisiejszym posiedzeniu gabinetu premier Micheál Martin poinformował, iż konieczne stało się podniesienie poziomu ograniczeń do piątego, ale nie wszystkie zasady będą w nim obowiązywać i stanie się to wraz z Nowym Rokiem.

Ze względu na rosnącą ilość przypadków zakażeń, a dzisiaj zanotowano ich 970 oraz 13 zgonów spowodowanych koronawirusem, gabinet postanowił, że restauracje i puby podające jedzenie, zamknięte zostaną w Wigilię o godzinie 15:00. Również 24 grudnia zamknięte będą zakłady fryzjerskie, a dwa dni później, odwiedziny w domach ograniczone do jednego gospodarstwa domowego.

Od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie zakaz odwiedzin, a dotyczyć będzie również spotkań w ogrodach.

Od 27 grudnia powróci zakaz podróżowania między hrabstwami, ale osoby pozostające w innych hrabstwie, niż zmieszania, będą mogły do niego swobodnie wrócić i to w dogodnym dla siebie momencie.

Hotele pozostaną otwarte, ale nie będzie wolno organizować w nich spotkań towarzyskich i innych imprez masowych, w tym turystycznych. Wyjątkiem będą goście, którzy rezerwacji dokonali i zameldowali się przed 26 grudnia, bo będą mogli udać się do hotelu i w nim przebywać.

Kościoły przejdą w tryb online 26 grudnia.

Handel detaliczny, w tym uznawany za nieistotny, pozostanie otwarty, podobnie jak siłownie. W tej kwestii rząd wystąpił przeciwko zaleceniom Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, gdyż ten organ zalecał, zamknięcie niektórych sklepów i siłowni.

Po przedstawieniu nowych zasad, jakie stopniowo zaczną obowiązywać w kraju, Micheál Martin dodał, że takich ograniczeń, możemy oczekiwać przez dwa pierwsze miesiące przyszłego roku.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Pozytywne wiadomośc
Muzyczny Wtorek Radi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian