Rząd zniesie ograniczenia w wykonywaniu testów Covid-19

Minister zdrowia Simon Harris jest przekonany, że zaległości w testach koronawirusowych, powinny zniknąć do końca przyszłego tygodnia.

Minister zaktualizował też dane na temat ilości wykonanych testów i jak dowiadujemy się z wypowiedzi, Ministerstwo Zdrowia, aby przyspieszyć badania, część próbek nadal przesyłać będzie do badań w zagranicznych laboratoriach, głównie do Niemiec. Obecnie z niemieckich laboratoriów przysłano już około 16 000 wyników, a wysłanych zostało tam od 25 000 do 30 000 próbek.

Kiedy zaległości testowe zostaną usunięte, mówił dalej Simon Harris, gabinet planuje zniesienie ograniczeń w ich wykonywaniu, a może to nastąpić do końca przyszłego tygodnia.  

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, iż wykonano już ogółem około 60 000 badań w kierunku zakażenia koronawirusem, a irlandzka służba zdrowia ma teraz zdolność przeprowadzania do 7000 testów dziennie.  Wcześniejsze problemy w testowaniu, czyli opóźnienia, wywołane były obawami o braki odczynników chemicznych, które są niezbędne do prowadzenia analiz, więc konieczne stało się wprowadzenia restrykcyjnych zasad testowania osób.

Rząd postawił sobie również bardzo ambitne cele, jeżeli chodzi o przeprowadzanie badań, bo chce, aby wyniki testów, pojawiały się maksymalnie po 48 godzinach od pobrania próbki do badań. W nadchodzących dniach kraj ma testować do 15 000 osób dziennie, co pozwoli na ujawnienie osób zakażonych Covid-19, a te przechodzą chorobę bezobjawowo lub z zaledwie jednym symptomem choroby.

Minister Harris powiedział również, że mieszkańcy Irlandii będą musieli nauczyć się żyć z koronawirusem, a muszą zacząć uczyć się tego teraz, przed zniesieniem wszystkich ograniczeń. Szef Departamentu Zdrowia powiedział też, iż ma nadzieję, że wyraźne zwiększenie ilości przeprowadzanych testów, pozwoli na szybsze odblokowanie kraju, a przynajmniej tych jego części lub osób, które nie zostały zakażone. Dzięki takiemu podejściu do całości problemu, izolacji poddawane będą osoby, które są zakażone wirusem Covid-19 i osoby z nimi zamieszkujące, a wtedy zdrowa część społeczeństwa, będzie mogła powrócić do normalnego życia.

Irlandia z całą pewnością nie postąpi tak, jak zrobiły to niektóre kraje europejskie, w tym Czechy, Dania i Austria, które przed zakończeniem testów, zniosły część ograniczeń, a minister Harris dodał, że to zła kolejność. Minister zapowiedział też, że nawet po zniesieniu ograniczeń, odpowiednie służby, wciąż monitorować mają sytuację koronawirusową w kraju, by w sytuacji zagrożenia, reagować natychmiast po wykryciu ogniska choroby.

Szef Ministerstwa Zdrowia poinformował o utworzeniu nowej strony dotyczącej wpływu koronawirusa na ludzi, głównie zdrowia psychicznego podczas izolacji. Tam zawarte są wskazówki ogólne, ale i porady specjalistyczne, jak radzić sobie z izolacją i gdzie uzyskać pomoc. Stronę można znaleźć TUTAJ>>> Ministerstwo Zdrowia uruchomiło także dodatkowy milion euro, który otrzyma HSE, a pieniądze przeznaczone są na doradztwo koronawirusowe online.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij...
Światełko jednośc
Powietrzny patrol -
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish