Rząd znalazł sposób na znaczne zwiększenie ilości łóżek szpitalnych?

W rządzie pojawiła się koncepcja na rozwiązanie problemów z kolejkami do szpitali, czyli na zwiększenie ich pojemności.

Z pierwszych doniesień wiemy, że prawdopodobnie nie będzie budować się nowych obiektów szpitalnych, bo to zajmuje zbyt dużo czasu, a miejsca w szpitalach potrzebne są już teraz, czyli należy zastosować inny model dostarczania szpitalnych łóżek. Wg nowej strategii, jaka wkrótce ujrzy światowo dzienne, planuje się wykupienie szeregu z 19 prywatnych szpitali, upaństwowienie ich i dodanie do ogólnej puli szpitali państwowych w kraju.

Projekt, co trzeba zaznaczyć, nie jest całkiem nowy, bo zawarty był w ramach Projektu Rozwoju i Kapitalizacji „Ireland 2040”, ale zyskał obecnie na znaczeniu, więc prawdopodobnie doczeka się szybszej realizacji.

Przyspieszeniem projektu zainteresowane jest istotnie Ministerstwo Zdrowia, o czym poinformowali starsi urzędnicy resortu, a pomysł ukazał się w innym świetle, kiedy Departament Zdrowia, którym kieruje minister Simon Harris, zakontraktował miejsca szpitalne w prywatnych placówkach na czas pandemii koronawirusa. Z oficjalnych informacji Ministerstwa Zdrowia wiemy, że miesięcznie na ten cel wydaje się obecnie 115 mln €, a to kwota, która pozwala ocenić, iż bardziej opłacalnym dla kraju będzie wykupienie szpitali, niż budowa nowych lub okresowe dzierżawienie szpitalnych łóżek i usług.

Ministerstwo Zdrowia nie będzie jednak działać w trybie nagłym, co mogłoby podnieść wartość planowanych transakcji, a przygotuje się do tego procesu, by znacznie przyspieszyć działania związane z upaństwowieniem prywatnych placówek leczniczych, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów.

Nie od dzisiaj wiadomo, że już teraz część prywatnych szpitali, głównie tych mniejszych, specjalistycznych, zainteresowana jest formą proponowaną przez rząd, więc w tych przypadkach dużą rolę grać będzie cena i warunki, w jakich dojdzie do rozmów o przejęciu szpitala. Urzędnicy resortu sugerują też, że w pierwszej kolejności mogą być odzyskiwane szpitale, które wcześniej stanowiły własność państwową, a po szeregu reform, zostały sprywatyzowane.

O szczegółach tych propozycji dowiemy się prawdopodobnie już w kadencji przyszłego rządu, ponieważ obecnie prowadzone będą szczegółowe analizy opłacalności takiego posunięcia.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij...
Ryanair będzie przy
Drugi tydzień ze sp
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish