Rząd zmienił swój plan otwarcia pubów

Wczorajsza wieczorna decyzja gabinetu, nie jest tą, na którą wszyscy czekali, a i nazywa się ją, jako walkę z bywalcami pubów.

Rząd Micheála Martina podjął decyzję, iż puby, które nie serwują jedzenia, czyli około 3500 z nich, nie mogą być otwarte wcześniej, niż 10 sierpnia. Przeciwnicy takiego rozwiązania zaraz po ogłoszeniu stanowiska gabinetu powiedzieli, że jest to „uderzenie w wiejską Irlandię”, a jednocześnie walka z osobami młodymi, które są najczęstszymi gośćmi pubów.

Wg rządu, ma to związek z kolejnymi przypadkami zachorowań na koronawirusa, a i dosyć lekkim traktowaniem obowiązujących przepisów o dystansie społecznym, więc na tej podstawie stwierdzono, iż puby, nie mogą zostać otwarte, gdyż są zagrożeniem. Powodem ma być też rosnąca ilość zakażeń wśród osób młodych, co skłoniło rządzących do opóźnienia otwarcia pubów, jako skupisk ludzkich i potencjalnych miejsc przenoszenia wirusa.

Premier Martin powiedział też na konferencji prasowej, iż „ponownie skieruje wiadomość do młodych ludzi na temat roli, jaką mogą odegrać w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa”, gdyż dysponuje dowodami, że „nieograniczone imprezy domowe doprowadziły do ​​wzrostu liczby ostatnich epidemii wirusa”. Premier Micheál Martin zalecił jednocześnie, aby spotkania domowe, odbywały się w gronie, które nie jest większe niż 10 osób.

Właściciele barów i pubów ostrzegli premiera, co jest reakcją na decyzję rządu, iż jego decyzja, będzie miała znaczące konsekwencje dla pubów w całym kraju, więc te mogą pozostać zamknięte na zawsze, a i spowodują stałą utratę miejsc pracy.

Szef Irlandzkiej Federacji Winiarzy Padraig Cribben powiedział:

– Będzie to cios dla tysięcy pubów i ich lokalnych społeczności. Niektórzy właściciele pubów są zamknięci już przez pięć miesięcy, więc wzywam do przyznania dotacji w wysokości do 50 000 euro, co pomoże w ich przetrwaniu.

Słowa krytyki płyną też ze strony politycznej, bo decyzję oprotestowali posłowie, którzy reprezentują środowiska wiejskie.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Enterprise Support G
Program dopłat do w
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish