Rząd zgadza się na wyższe opodatkowanie

Na posiedzeniu Rady Ministrów szef resortu budownictwa zaproponował nowe środki, jakimi kierować się będzie kraj, by uniemożliwić masowy wykup domów i mieszkań.

Minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien wniósł do porządku obrad propozycje i rozwiązania, które zablokują możliwość tzw. masowego wykupu mieszkań przez fundusze inwestycyjne. Jednym z ważniejszych środków stać się ma zmiana podstawy planistycznej w zakresie budownictwa mieszkaniowego, a i podwyżka opłat skarbowych dla inwestorów masowych.

Kolejna zmianą, również ważną, będzie nadanie władzom lokalnym prawa, które zezwalać będzie na nakazanie deweloperom, by ci, w swoich planach budowy, zarezerwowali do 50% mieszkań dla kupujących pierwszy raz, a oddawane do użytku mieszkania były mieszkanką tych do sprzedaży na wolnym rynku i dla kupujących swój pierwszy dom. Zasada obowiązywać ma przy planach budowy osiedli mieszkaniowych.

Istotne jest, że po gabinetowej debacie, rząd przychylił się do propozycji ministra O’Briena, co skutkować będzie wprowadzeniem projektu ustawy pod obrady irlandzkiego parlamentu. Nowa ustawa, jaka obecnie zostanie dopracowana przez zespół prawników Departamentu Mieszkalnictwa, wkrótce trafić ma do Dáil, a następnie do Seanad.

O ile posłowie i senatorowie zgodzą się z projektem, pełnoprawna ustawa, zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku, tuż po podpisaniu jej przez prezydenta Michaela Higginsa.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian