Rząd zatwierdził…

Premier Micheál Martin na popołudniowej konferencji prasowej potwierdził, że ograniczenia poziomu piątego, obowiązywać będą przynajmniej do 5 marca.

Szef rządu przyznał, iż obecnie, chodzi głównie o stłumienie zakażeń, ale i zmniejszenie ilości osób na oddziałach szpitalnych, w tym na intensywnej terapii. Zasada, która została wprowadzona to zakaz niepotrzebnych podróży zagranicznych, a osoby bez negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa, obowiązkowo poddane zostaną kwarantannie w hotelu lub w domu. Kontrolą tych osób zajmie się Garda*.

14-dniowa izolacja to nie wszystko, ponieważ przyjazd do Irlandii bez testu PCR, skutkować będzie również mandatem w wysokości do 2500 € lub / i 6 miesiącami pozbawienia wolności.

Premier zalecił też, aby wszyscy mieszkańcy Irlandii, którzy nie zostali uznani za pracowników niezbędnych i muszą pojawiać się w zakładzie pracy, pozostali w domach, przestrzegali ograniczenia oddalania się na odległość większą niż 5 kilometrów od miejsca zamieszkania i nie podróżowali poza granice kraju, o ile, nie jest to absolutnie konieczne. Planuje się jednocześnie zwiększyć kwotę kary za przekroczenie granicy 5 km ze 100 do 500 euro.

*W przypadku obowiązkowej kwarantanny, przepis nie wejdzie w życie natychmiast, ponieważ należy zmienić prawo, aby władze, mogły nakazać 14-dniową izolację ze względów bezpieczeństwa zdrowotnego. Przepis, kiedy w pełni zacznie obowiązywać za kilka tygodni, a dotyczyć ma obywateli Republiki Irlandii oraz Unii Europejskiej, którzy w unijnej konstytucji, zagwarantowaną mają swobodę poruszania, natomiast ich zatrzymanie, musi odbywać się z poszanowaniem przepisów o wolności obywatelskiej w UE.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian