Rząd zatwierdził pierwszą fazę łagodzenia ograniczeń. Konferencja na żywo

Dzisiaj na posiedzeniu rządu podjęto decyzję o zniesieniu niektórych ograniczeń, jakie wprowadzone zostały w odpowiedzi na pandemię koronawirusa.

W komunikacje Departamentu Premiera znalazła się też informacja, że nie należy spodziewać się przyspieszenia programu odchodzenia od ograniczeń, gdyż nie jest to wskazane ze względów epidemiologicznych.

W pierwszej fazie zdejmowania obostrzeń doczekamy się rozszerzenia strefy, w której możemy się swobodnie poruszać, więc od poniedziałku będzie wolno oddalać się na odległość do 5 km od domu. Otwarte zostaną centra ogrodnicze, sklepy dla majsterkowiczów, rynki rolne, sklepy rowerowe, sklepy elektryczne i ze sprzętem elektronicznym, ale też warsztaty samochodowe i optycy.

W poniedziałek do pracy wracają też budowlańcy i pracownicy, którzy wykonują pracę na zewnątrz, w tym zatrudnieni w ogrodnictwie i przy utrzymaniu terenów zielonych.

Otwarte zostaną niektóre miejsca rekreacyjne, w tym obiekty do ćwiczeń, ale tylko te, które zapewnić mogą dystans społeczny. Na świeżym powietrzu spotykać się można w czteroosobowych grupach, jednak o ile zamieszkuje się jedno gospodarstwo domowe. Podczas innych spotkań na wolnym powietrzu, obowiązuje bezpieczny dystans 2 metrów od rozmówcy.

Zalecono również noszenie na twarzach maseczek w czasie korzystania z transportu publicznego i w zamkniętych przestrzeniach, tj., m.in. w sklepach.

Przekaz wideo dzięki uprzejmości RTE News Now:

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Tesco chwilowo zamkn
Studio Dublin – 15
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish