Rząd zatwierdził pakiet pomocowy

Zapowiadany od wielu tygodni pakiet pomocy inflacyjnej, zatwierdzony został przez gabinet, ale czy jest on tym, który będzie realnym wsparciem mieszkańców Irlandii?

Wydaje się, że pomoc państwa, poszła w kierunku, jaki nie jest oczekiwanym przez społeczeństwo, gdyż o ile będzie wspierał osoby o najniższym uposażeniu, to jednak wiele osób, prawie wcale na nim nie skorzysta. Rząd mówiąc o pakiecie, twierdzi, iż skierowany jest do wszystkich gospodarstw domowych, ale tak prawdę mówiąc, tylko część osób, odczuje jakieś zmiany i to niewielkie.

505 mln €, jakie w różnych formach pojawi się w przestrzeni publicznej, wesprzeć ma natomiast osoby najbardziej cierpiące z powodu rosnących kosztów utrzymania, a jedynym szerokim punktem na tej mapie rządowej pomocy, są rachunki za energię elektryczną.

Rabat energetyczny, obejmie wszystkie gospodarstwa domowe, a te otrzymają kwotę 200 € plus podatek VAT, czyli o tyle zmniejszą się rachunki za prąd. Wcześniej mówiło się, że będzie to kwota 100 €, jednak zadecydowano, co stało się pod naciskiem sił opozycyjnych, iż proponowane 100 €, jest zbyt niską pomocą, by była odczuwalna. Tym samym w gabinecie rozpoczęto prace, by wsparcie rachunków podwoić i kwotę podnieść do 200 €. Pieniądze nie trafią do rąk odbiorców energii elektrycznej, a automatycznie przekazane zostaną dostawcom prądu, więc w cyklu rozliczeniowym marzec – kwiecień, na rachunkach zobaczymy kwotę o 200 € plus VAT niższą.

Wyjaśniając tę kwestię, minister ds. wydatków i reform Michael McGrath powiedział, że o ile rachunki będą w okresie rozliczeniowym niższe niż 200 €, pozostała kwota przechodzi do następnej płatności.

To chyba jedyna realna pomoc, jaka trafi do mieszkańców Irlandii, gdyż reszta, jest skierowana do osób wybranych i dotyczy np. osób korzystających z transportu publicznego. Od końca kwietnia opłaty za przejazdy Bus Éireann, Irish Rail, Dublin Bus, Go Ahead, Luas, DART i Local Link, obniżone zostaną o 20%, a roczne bilety podróży, także doczekają się obniżenia opłat rabatowych. W tym zakresie państwo wyda na wsparcie podróży 54 mln €.

Kolejną kwestią pomocową jest dodatek paliwowy i rodziny, które taki otrzymują, a dostaną od państwa zryczałtowaną kwotę w wysokości 125 €, co będzie miało miejsce przed 17 marca. Z tej dotacji rządowej skorzystać może ok. 390 000 gospodarstw domowych, natomiast pakiet kosztować ma 49 mln €. W rządowych planach nie ma jednak wzmianki, że okres wypłaty dodatku paliwowego zostanie wydłużony, chociaż mówi się, że badana jest taka możliwość.

Program ochrony zdrowia także będzie miał swój niewielki udział w całej pomocowej układance, bo gospodarstwa domowe, które miesięcznie na leki wydają ponad 100 €, otrzymają ulgę w wysokości 20%, natomiast to wsparcie jest wyłącznie tymczasowe. Skarb Państwa wyda na ten cel ok. 17 mln €.

Obniżony zostaje limit poziomu kwalifikacji do korzystania z autobusów szkolnych i w przypadku rodzin z dziećmi ze szkół podstawowych będzie to 150 €, natomiast dla rodzin z dziećmi ze szkół średnich do 500 €.

Zmiany dotyczyć mają również Family Working Payment i zacznie obowiązywać od 1 kwietnia, nie zaś od 1 czerwca.

Rządowy program pokazuje więc, że wcale nie będzie to specjalnie duże wsparcie, nie licząc oczywiście dopłaty do rachunków za prąd, a i kwoty, nie są powalające, czyli gabinet, poprzez te rabaty, chce jedynie zdjąć z siebie odium odpowiedzialności i móc powiedzieć, że jednak pomaga.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish FM urges poli
Linie lotnicze mają
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська