Rząd zastanawia się nad kolejnymi ograniczeniami

Kiedy wprowadzono piąty stopień ograniczeń, z modyfikacjami, rząd spodziewał się, że to wystarczy, chociaż Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, był innego zdania.

Następnie ilość przypadków zaczęła wzrastać, co nakazało gabinetowi Micheála Martina na wprowadzenie dodatkowych środków i ograniczeń, ale i to było wg NPHET niewystarczające, bo już teraz widać, że ilość zakażeń, niespecjalnie spada. Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, nadal rekomenduje rządowi nałożenie dodatkowych obostrzeń, a doprowadzić może to wyłącznie do pełnej blokady kraju i zamknięcia granic, ale co ważne, gabinet, nie jest już tak stanowczy w sprzeciwie, co słowami wyraził wicepremier.

Leo Varadkar powiedział, że „nie można wykluczyć na obecnym etapie rozwoju zakażeń”, iż wkrótce, nie zajdzie pilna potrzeba wprowadzenia dalszych restrykcji, ponieważ wirus, wymknął się w kraju spod kontroli.

Słowa wicepremiera zbiegły się z informacjami nadchodzącymi z Europy, bo i tam mówi się o stałej lub rosnącej ilości zakażeń i to pomimo wprowadzenia środków zabezpieczających oraz ograniczeń.

Jak dodał szef Fine Gael, nie można obecnie wykluczyć żadnego scenariusza wydarzeń, więc również tego, w którym ilość przypadków, zmusi do kolejnych działań i wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Choroba nadal się rozprzestrzenia, mówił też Varadkar, a spadku zakażeń nie widać, chociaż większość kraju została zatrzymana, a ludzie siedzą w domach. Wicepremier spodziewa się i widzi możliwość pewnej stabilizacji, ale dodał, że tak wysokie wskaźniki, w druzgocący sposób wpływają na służbę zdrowia. Ta, aby utrzymać możliwość udzielania pomocy wszystkim potrzebującym, musi zostać odblokowana, czyli musi zmniejszyć się ilość pacjentów z Covid.

To największa obecnie bolączka rządu, mówił Varadkar i wraz z NPHET oraz HSE, podejmowane są próby rozwiązania tego problemu.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Facebook może usuwa
Sinn Féin sugeruje,
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian