Rząd zapłaci za przyjęcie uchodźcy z Ukrainy?

Micheál Martin powiedział, że gabinet rozważy możliwość wspierania osób, które przyjęły pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy.

Już wcześniej osoby, które przyjęły uchodźców wojennych, zgłaszały, że znacznie obciąża to ich domowe budżety, a nie wiadomo, jak ta sytuacja potrwa, więc rząd powinien partycypować w kosztach utrzymania Ukraińców. Takie żądanie pojawiło się również ze strony Irlandzkiej Rady Uchodźców i mówiło się, że osoby przyjmujące Ukraińców, powinny otrzymać minimum 300-400 € miesięcznie, jako wsparcie kosztów utrzymania uchodźców.

Co ważne w tej sprawie, w kraju kończą się łóżka do zakwaterowania awaryjnego dla ukraińskich uchodźców, więc albo kraj postawi na kwatery prywatne, albo wynajmować będzie dla nich pokoje hotelowe, więc będzie to też sygnał, że osoby prywatne, powinny otrzymać gratyfikację pieniężną za przyjęcie uchodźcy, bo nie różnią się niczym od hotelu lub pensjonatu.

W kwestii dotacji dla gospodarstw domowych przyjmujących uchodźców wojennych z Ukrainy premier Micheál Martin powiedział:

– Cóż, nic nie zostało wykluczone w tym względzie. Myślę, że w pierwszej kolejności chciałbym przejrzeć istniejące zobowiązania, które zostały złożone. Myślę, że musimy zainwestować więcej środków w to zadanie, a następnie je przejąć. Oczywiście przyjrzymy się wszystkim możliwościom w tym zakresie, w szczególności pod względem uwolnienia istniejącej pojemności w ramach istniejących zasobów mieszkaniowych.

Ocenia się obecnie, iż o ile do kraju wciąż napływać będzie taka ilość ukraińskich uchodźców, jak dzieje się to do tej pory, to wolne miejsca ich zakwaterowania wyczerpią się za kilka lub najdalej kilkanaście dni. To z kolei oznacza, że rząd musi działać bardzo szybko, by rozwiązać problem zakwaterowania uchodźców. Wpłynie to też na sytuację osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, ale i w tym czasie tracących mieszkania, więc należy podjąć działania, które będą odpowiedzią na potrzeby całego kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kontrola ilości imi
Kilka godzin przed o
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська