Rząd zapłaci za prąd automatycznie

Spawa 100 € dotacji na rachunki za energię elektryczną jest właściwie przesądzona, a na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów zostanie zatwierdzona, co zapowiedział minister finansów.

Zmieni się prawdopodobnie termin wypłaty, ponieważ propozycja rządu, musi przejść przez etap prac parlamentarnych, a do Dáil propozycja gabinetu wniesiona zostanie na początku przyszłego roku. To może oznaczać, że rząd zapłaci za nas kwotę 100 € za rachunek energetyczny za marzec i / lub kwiecień, a stanie się to automatycznie.

W propozycji rządu czytamy, że żadne gospodarstwo domowe, które podpisało umowę na dostawę energii, nie będzie musiało aplikować o przyznanie rządowego wsparcia, a pieniądze znajdą się na rachunku odbiorcy z pominięciem użytkownika.

Gabinet nie spodziewa się również protestów ze strony żadnego z dostawców energii elektrycznej, gdyż w ich przypadku, absolutnie nic się nie zmieni, a pieniądze trafią na konto dostawcy, chociaż z budżetu państwa. Program, jak podkreślał już wcześniej rząd, objąć na wszystkie gospodarstwa domowe, a będzie pomocą w obniżeniu kosztów dla gospodarstw domowych.

Przekazaniem pieniędzy na rzecz dostawców zajmie się Departament Transportu i Działań Klimatycznych, a szczegółowy plan, który stworzyli minister finansów Paschal Donohoe, wydatków publicznych i reform Michael McGrath i transportu Eamon Ryan, określi Komisja ds. Regulacji Usług Komunalnych.

Już po pierwszych zapowiedziach rządu, iż chce przyznać takie wsparcie gospodarstwom domowym, odezwały się głosy krytyczne, a mówiły o zbyt niskim poziomie wsparcia, bo rachunki energetyczne wzrosnąć mogą tej zimy nawet o 400 €. Wyrazicielem tego zdania była ówcześnie Partia Pracy, a i wezwała gabinet, by zastanowił się nad dotacją w wysokości co najmniej 200 lub 250 €.

Rząd zatwierdzi dzisiaj też nowy program zachęt dla przedsiębiorców, którzy zastanawiają się nad zatrudnieniem praktykantów, a będą mogli otrzymać od 5 do 20 tysięcy euro, o ile stworzą miejsce praktyk.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
V4 leaders, French p
Varadkar stawia Dono
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська