Rząd zaniepokojony wzrostem cen paliw

Wicepremier Leo Varadkar w dzisiejszym bloku pytań liderów w Dáil wyraził głębokie zaniepokojenie nagłym wzrostem cen paliw i energii, a i z trwogą przyglądać się ma wciąż rosnącym cenom ropy na światowych giełdach.

 

Dzisiaj za baryłkę ropy należy zapłacić już ponad 116 dolarów amerykańskich, a nie jest wykluczone, że jutro, cena sięgnie 120 $, a nawet ten poziom przekroczy. Istotne jest jednak, że wicepremier Varadkar stwierdził, iż to sytuacja bardzo niebezpieczna, bo może wpędzić mieszkańców kraju ubóstwo energetyczne, więc gabinet będzie reagował na tę sytuację.

Jak się okazuje, gabinet przygląda się już możliwości obniżenia akcyzy na paliwa i energię elektryczną, co pozwoli utrzymać ich ceny na dotychczasowym poziomie.

 

Nie jest jednak obecnie pewne, jakiej wysokości obniżki możemy oczekiwać, a i nie wiadomo, jaki będzie wzrost cen na światowych giełdach paliwowych, więc czy obniżenie podatku akcyzowego da cokolwiek.

Varadkar podkreślił, że Irlandia jest w stosunkowo dobrej sytuacji, bo nie jest uzależniona od węglowodorów przesyłanych z Rosji, ale odbija się na niej kryzys energetyczny, który wywołany został napaścią Federacji Rosyjskiej na mniejszego sąsiada.

Podczas popołudniowego posiedzenia rządu omówione zostaną też sprawy możliwego wsparcia finansowego dla firm, z uwagi na wysokie koszty energii, a gabinet przyjrzy się też kwestii koordynacji w zakresie bezpieczeństwa energetycznego na szczeblu europejskim.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kelly nie uzyskał p
US state secretary t
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська