Rząd zakaże sprzedaży piwa na wynos? Tak, o ile…

Wczorajsze posiedzenie rządu koncentrowało się na problemach ze sprzedażą piwa na wynos, a ściśle rzecz ujmując, na tłumach, jakie w ostatni weekend pojawiły się w okolicach dublińskich pubów.

Pojawiły się dwie koncepcje rozwiązania tego problemu, a jedną z nich miał być zakaz sprzedaży piwa na wynos, czyli w grę wchodziło zamknięcie pubów, które sprzedając jedzenie, mogą jednocześnie podawać alkohol. Wielu ministrów opowiadało się za takim rozwiązaniem, które nawiasem mówiąc, było bliskie realizacji, jednak minister zdrowia Stephen Donnelly, który także skłaniał się ku podpisaniu rozporządzenia o zakazie sprzedaży piwa na wynos, dał szansę społeczeństwu i zaproponował inne rozwiązanie.

Otóż pojawiła się koncepcja, by w najbliższych dniach, skoncentrować się na ścisłym egzekwowaniu przepisów, więc np. zakazie zgromadzeń w związku z Covid-19 i spożywania alkoholu w miejscach publicznych, bo takie przepisy istnieją, czyli należy przypomnieć Gardzie, że powinna zacząć działać z pełną stanowczością.

W związku z tym szefostwo Gardy otrzymało już zalecenie rządu w tej sprawie i policjanci, mają częściej pojawiać się w okolicach pubów, a osoby, które łamią przepisy o dystansie społecznych, gromadzeniu się w duże grupy, pouczać, iż łamią w ten sposób przepisy. Pouczenie to pierwszy z etapów nowego podejścia Gardy do tłumów przed pubami, bo kolejnym krokiem będzie ścisłe wykonywania litery prawa, więc nakładanie mandatów lub kierowanie wniosków do sądów, by te zajęły się wymierzeniem wysokości kary.

Podczas rządowej dyskusji, ministrowie stwierdzili, iż dochodzi do takich sytuacji, jaka miała miejsce w miniony weekend w Dublinie, w każdym większym mieście w Irlandii, a można tego uniknąć, o ile Garda zacznie wypełniać swoje obowiązki. Zastanawiano się również, czy policjanci w ogóle zajmują się wykonywaniem obowiązujących przepisów, a te dotyczą zakazu spożywania alkoholu na ulicy, bo z ostatnich wydarzeń może wynikać, że tak nie jest.

Garda otrzymała więc ścisłe wytyczne co do egzekwowania prawa w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego, spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a społeczeństwo sygnał, że o ile nadal dochodzić będzie do takich zdarzeń, to na biurku ministra Stephena Donnelly, leży już rozporządzenie o zakazie sprzedaży przez puby piwa na wynos i wystarczy złożyć podpis, by zaczęło obowiązywać.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Bankier.pl: Koronawi
Stagnacja w walce z
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian