Rząd zajmie się tanimi mieszkaniami

W przyszłym tygodniu minister Darragh O’Brien przedstawi swój nowy plan, którego od kilku miesięcy domaga się opozycja, a dotyczy tanich mieszkań.

Z pierwszych informacji wynika, że z nowych zasad, skorzystać będzie mogło ok. 40 000 rodzin, które chcą kupić swój pierwszy dom. Założenia mówią, iż państwo, będzie miało udział w wartości domu, co nie oznacza, że jednostka mieszkalna, obłożona będzie tzw. podwójną hipoteką. 30% wartości domu, stanie się własnością rządu, więc obniży się jego potencjalna cena i jednocześnie wysokość kredytu, jaki zaciągnąć trzeba w banku, a właściwie bank odliczy tę kwotę od możliwości finansowych kredytobiorcy. To z kolei znacznie zwiększy pulę dostępności kredytów, więc więcej osób będzie mogło z takiego skorzystać.

Pomoże to rodzinom, które do tej pory, miały problemy w uzyskaniu kredytu hipotecznego, powiedział minister O’Brien, a jednocześnie stanie się wyraźną pomocą państwa dla kupujących swoje pierwsze domy.

System zarządzany będzie przez jedną z agencji rządowych, a ta w imieniu gabinetu, partycypować będzie 30 proc. wartości domu, ale co ważne, spłata tej części, odsunięta zostanie w czasie. Do programu włączone zostaną jednostki mieszkalne o wartości nieprzekraczającej 400 000 €, natomiast spłata wartości powiększonej o 30% rządowej części, rozpocznie się dopiero po pięciu latach od zakupu domu.

Rządowy kredyt obłożony będzie odsetkami wg stawki 1,5%.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Housing/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Employment down, wag
Ograniczenia wrócą
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian