Rząd zadecydował

Na posiedzeniu Rady Ministrów, które rozpoczęło się dzisiaj przed południem, gabinet Micheála Martina, podjął decyzję o zwiększeniu ograniczeń, a te uznał za niezbędne do ochrony zdrowia publicznego.

Nie ma zaskoczenia, ponieważ zapowiadane było to wcześniej, więc szkoły pozostaną zamknięte do końca stycznia, ale uczniowie przygotowujący się do Leaving Cert, będą mogli uczęszczać do szkół 3 dni w tygodniu. Placówki opieki nad dziećmi mogą pozostać otwarte dla dzieci wrażliwych i dzieci pracowników podstawowych. Zamknięcia doczekają się mniej istotne budowy, natomiast pracownicy awaryjni, w tym hydraulicy i elektrycy, pracować będą wyłącznie na wezwanie. To ograniczenie wejdzie w życie w piątek o godzinie 18:00.

Sklepy zaprzestaną sprzedaży „zamów i odbierz” i będą mogły działać jedynie w formule online. Restauracje działać będą w dokładnie taki sam sposób, więc wyłącznie realizować zamówienia, które będą dowożone do domów klientów.

Podróżni przybywających do Irlandii będą musieli zastosować się do nowego wymogu przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, który będzie musiał zostać wykonany nie wcześniej niż 72 godzin przed podróżą. Środek zapobiegawczy będzie miał zastosowanie od soboty do osób przybywających z Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki, a następnie będzie rozszerzony na wszystkich podróżnych, jacy pojawiać się będą w Irlandii.

Premier powiedział, że pracować powinni wyłącznie niezbędni pracownicy. Ograniczenia obowiązywać mają od dzisiaj do końca stycznia, ale z możliwością ich przedłużenia.

Micheál Martin:

– Blokada, którą dziś wprowadzamy, ma odzwierciedlać surową rzeczywistość. Po prostu musisz zostać w domu. Nasze działania bezpośrednio wpłyną na to, ile osób zachoruje i umrze. Musimy zatrzymać jak największą mobilność w kraju przez co najmniej następne trzy tygodnie. Kiedy nawet niewielka mniejszość zignoruje wytyczne, szerszy wpływ może być niewiarygodnie poważny. Kluczem do tego jest nasza osobista odpowiedzialność i zachowanie. 

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Szczepionka Moderny
Budzik: Możliwe, ż
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian