Rząd zadecydował o ewakuacji ekipy ratunkowej

Po kilku samobójczych zamachach, do jakich doszło wczoraj i przedwczoraj w Afganistanie, irlandzki gabinet zadecydował, iż ewakuuje swój korpus dyplomatyczny z tego kraju, a także wycofuje wysłaną tam misję ratunkową.

25 dyplomatów i towarzyszących im żołnierzy, którzy wysłani zostali do Afganistanu, aby pomóc obywatelom Republiki Irlandii, ewakuowanych zostało z irlandzkiej rezydencji dyplomatycznej w Kabulu, gdy ataki na stołeczne lotnisko, przybrały na sile.

W Kabulu doszło też do samobójczych ataków bombowych i to także przyczyniło się do decyzji rządu, aby irlandzką misję ratunkową, odesłać poza granice Afganistanu.

Gabinet w Dublinie jest przekonany, o czym donoszą światowe agencje informacyjne, że za zamachami stoi odłam ISIS, czyli Państwo Islamskie Corasan w skrócie ISIS-K.

Irlandzkie służby ratunkowe i dyplomatów, przed zamachami ostrzegli sojusznicy z USA i Wielkiej Brytanii, co pozwoliło przygotować się na jeszcze trudniejszą od oczekiwanej sytuację.

W zamachach w Afganistanie zginęło przynajmniej 15 osób, a cel, jaki sobie obecnie obrano, stał się łakomym kąskiem dla islamistycznych bojowników, bo lotnisko w Kabulu, jest koczowiskiem ok. 10 000 osób, które czekają na możliwość ucieczki z tego ogarniętego niepokojami kraju.

Irlandia z Afganistanu ewakuowała 36 Irlandczyków i członków ich rodzin, a wydaje się, że w opanowanym przez talibów państwie, pozostaje jeszcze przynajmniej kilkanaście osób z irlandzkimi paszportami.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Macron namawia Irlan
Chaos w transporcie