Rząd zaczął szukać dodatkowych pieniędzy. Polityczna batalia o zasiłki trwa

Wydatki, jakie obciążają obecnie budżet kraju, są ogromne, a przeznaczone na pierwszą fazę walki z koronawirusem pieniądze, właśnie zaczynają się kończyć.

Premier w informacji dla posłów powiedział, iż budżet na obsługę zadań związanych z koronawirusem, który określono na 8,9 mld €, właśnie zaczął sięgać dna, więc do końca maja wydane zostanie z niego 90% środków. To skłoniło rząd do rozpoczęcia poszukiwania nowych możliwości sfinansowania kosztów pandemii, w tym na pensje dla pracowników sfery budżetowej, lecznictwo i pomoc socjalną. Pierwszym krokiem będzie uzyskanie zgody Dáil, by przesunąć część państwowych środków z innych zadań na obsługę spraw związanych z koronawirusem, ale w tym przypadku nie powinno być specjalnych problemów, gdyż posłowie już zapowiedzieli, że ważniejszy jest dla niech los ludzi i wyraźna pomoc ze strony rządu.

Tu pojawiła się jeszcze jedna kwestia, gdyż opozycja coraz mocniej naciska na gabinet Varadkara, aby przedłużył program pomocy socjalnej dla osób, które utraciły dochody z powodu pandemii, czyli chodzi o zasiłki pandemiczne w kwocie 350 €, a te miałyby obowiązywać bezterminowo, a przynajmniej do końca roku.

Z tym będzie jednak pewien problem, bo o ile rząd, głównie minister finansów Paschal Donohoe zgadza się, że system zasiłków może zostać nieco rozciągnięty, to używa się właśnie słowa „nieco”, czyli nie bezterminowo ani do końca roku. Rząd zapewnia jednak, że pandemiczni bezrobotni, w chwili, kiedy zasiłki w kwocie 350 € tygodniowo zostaną zniesione lub obniżone, będą mogli korzystać z innych świadczeń dodatkowych, które wynikają ze statusu osoby bezrobotnej.

Źródła rządowe mówią też, iż część programów pandemicznych, które wprowadzone były w pierwszej fazie walki z Covid-19, pozostaną, więc także będą pomocą dla osób, które trwale utraciły zatrudnienie, jednak ostateczna decyzja zależeć będzie od kolejnego rządu.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Przez koronawirusa z
Niższy wynik zakaż
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish