Rząd zachęcać ma do korzystania z dodatków czynszowych

Od początku wybuchu epidemii koronawirusa w Irlandii, tysiące osób straciło zatrudnienie, więc zgłosiło się do urzędów ochrony socjalnej po zasiłki pandemiczne.

W tym samym czasie uruchomione zostały inne środki pomocowe, by ulżyć najemcom, którzy czasowo lub na stałe stracili etat, wprowadzając specjalne programy wsparcia czynszowego. Tu jednak pojawia się pewna ciekawostka, bo bardzo mało osób zdecydowało się wystąpić do Social Welfare z wnioskiem o dotację mieszkaniową z powodu utraty zarobków, co nawiasem mówiąc, zastanawia niektóre organizacje pozarządowe.

Stowarzyszenia działające w imieniu najemców wezwały rząd, aby zintensyfikował działania informacyjne, że taka pomoc jest dostępna, a może dotyczyć bardzo dużej ilości mieszkańców kraju, bo jak wiemy z oficjalnych danych, w kraju zatrudnienie straciło już prawie 300 000 osób.

Do tej pory mieliśmy do czynienia z dużą akcją informacyjną, iż każdemu, kto stracił pracę nie ze swojej winy, przysługuje zasiłek pandemiczny, a stosunkowo mało mówiło się, o dodatkach mieszkaniowych. Dlatego uznano, że sytuacja powinna się zmienić, czyli władze krajowe, w tym lokalne urzędy Social Welfare, powinny poinformować swoich podopiecznych, iż mogą być uprawnieni do ubiegania się o wsparcie mieszkaniowe.

Skoro w całym kraju jedno na cztery mieszkania jest wynajmowane, to podobnie kształtuje się to wśród osób, które straciły pracę z powodu koronawirusa, co z kolei prowadzi do wniosku, że tysiące osób uprawnionych jest do otrzymania pandemicznej dotacji mieszkaniowej.

Brakuje obecnie informacji w tej sprawie, mówi jedno ze stowarzyszeń chroniących praw lokatorów, więc istotne stało się, by przekazać tę informację wszystkim, którzy stracili pracę i dochody.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Izolacja wyłącznie
Ręce, które leczą
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish