Rząd wznawia przygotowania do brexitu bez umowy

W ostatnich miesiącach nie tylko gospodarka wprowadzona została w stan hibernacji, bo i na plan dalszy zeszły inne wydarzenia, w tym przygotowania do ostatecznego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Skoro jednak z Londynu i Brukseli zaczęły płynąć niepokojące sygnały, iż negocjacje w tym zakresie właściwie zamarły, pozostało wiele nierozwiązanych punktów spornych, a i Downing Street nie nazbyt ochoczo chce rozmawiać z Unią, to należy wznowić przygotowania do scenariusza najgorszego z możliwych. Rząd poinformowany zostanie dzisiaj przez wicepremiera Simona Coveneya o stanie gospodarki, stanie przygotowań kraju do opuszczenia przez Brytyjczyków unii celnej, ale zainicjowane zostaną też prace, które wznowią cały proces. Obecnie rząd będzie koncentrował się na infrastrukturze granicznej, więc portach morskich i lotniczych, natomiast z pierwszych zapowiedzi wiemy, że wszystko toczyć się ma w przyspieszonym tempie.

Wicepremier Coveney przedstawi dzisiaj rządowi dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze, więc ten bez umowy i z taką, ale wspomni też o trzeciej możliwości, czyli niedawnej propozycji Unii Europejskiej, która przewiduje przesunięcie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE o rok lub dwa. Ministrowie dowiedzą się też, że o ile nastąpi Brexit bez umowy handlowej, to irlandzki sektor rolno-spożywczy doczeka się wysokich ceł importowych, a to kosztować będzie rocznie ok. 1 miliard euro, więc przełoży się też na ceny w sklepach.

Teoretycznie jest jeszcze iskierka nadziei, że Wielka Brytania „poprosi” UE, o przedłużenie okresu przejściowego, a czas na to ma do końca czerwca, jednak niepokojące są zapowiedzi londyńskiego gabinetu, który stanowczo twierdzi, iż Królestwo opuści UE 31 grudnia 2020 roku. Tu z pomocą może przyjść opozycja i już wkrótce w Westminsterze złożone zostaną odpowiednie wnioski, które w drodze głosowania, mogą zażądać od brytyjskiego rządu, by przesunął termin opuszczenia unii celnej, co będzie ostatnim brexitowym krokiem do wyjścia UK z UE.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Wakacje w Irlandii.
Prywatny transport a
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish