Rząd wezwany został do zmiany polityki mieszkaniowej. Czy będzie reakcja?

Ostatnie badania wykazały, że Dublin jest najdroższym miastem w strefie euro, przynajmniej jeżeli chodzi o pracowników napływowych, ale pojawiła się teraz opinia ekspertów, że na Zielonej Wyspie mogłoby dziać się całkiem inaczej, gdyby nie polityka rządu.

W jednym z tekstów The Times ekspert rynku mieszkaniowego sugeruje, iż gdyby w kraju powstawało więcej tanich mieszkań, ale i kraj przestał „wspierać” na wyspie działalność firm inwestycyjnych, to sprawa z czynszami, z całą pewnością miałaby się inaczej. Chodzi w tej sprawie o to, że to fundusze inwestujące na wyspie, dostarczają gotówki na budowę mieszkań i domów w Irlandii, spodziewając się szybkich i wysokich zysków.

Wydaje się, co graniczy już chyba z pewnością, że to właśnie one sztucznie utrzymują wysoki poziom czynszów, a nawet wpływają na cały rynek, a to w konsekwencji przynosi stałe wzrosty opłat za mieszkania.

Taka sytuacja na rękę jest przede wszystkim właścicielom z segmentu najmu prywatnego, ale nie tylko im, bo również rządowi, który działa w sposób opieszały w zakresie budowy tanich mieszkań, a i zmiany lub dostosowaniu prawa o najmie lokali mieszkalnych. Co istotne gabinet Leo Varadkara zasłania się przepisami o strefach z zakazem podnoszenia czynszu o więcej niż 4%, ale pamiętajmy, że jest to prawo dziurawe, więc właściciele domów poradzili sobie również z tym i jak czynsze podnosili, tak podnoszą je dalej.

Gdyby jednak wprowadzono, jak proponuje to Sinn Féin trzyletni zakaz podnoszenia czynszów, można by zyskać czas na takie zmiany w prawie, które ukróciłyby w przyszłości ten „proceder”, więc były korzystne dla najemców.

Niestety te regulacje będzie bardzo trudno wprowadzić, gdyż Fianna Fáil i Fine Gael, próbują stworzyć koalicję niemożliwą, więc utworzyć układ blokujący pozycje zmian. Niemniej jednak Sinn Féin wciąż prowadzi swoją krucjatę, która przynieść ma zmianę prawa o najmie mieszkań i czynszach, czego wyrazem była wczorajsza facebookowa konferencja, a na tej poseł Eoin Ó Broin odpowiadał na pytanie najemców.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Rozsądna decyzja mi
To dzisiaj! Penneys
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish