Rząd walczy z bankami – chce by odsetki zostały zwrócone

Toczy się właśnie bój słowny pomiędzy rządem a bankami, które wg premiera Martina, nie powinny naliczać odsetek od zawieszonych rat kredytów hipotecznych.

Niestety, o ile premier Micheál Martin powiedział, że „banki nie powinny czerpać korzyści z przerw w płatnościach”, to właściwie na tym się teraz kończy, gdyż nic więcej nie robi się w tej sprawie. Premier zaznaczył, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, a i wskazał, że Bank Centralny Irlandii wydał wytyczne, które jasno wskazywały, iż pożyczkodawcy, nie muszą naliczać w okresie odroczenia spłat odsetek.

Premier Martin zapowiedział też, że wkrótce on i jego gabinet zajmą się tą kwestią na forum parlamentu, więc to posłowie zdecydują, jak sprawa wyglądać będzie dalej.

W kwestii odsetek od zawieszonych na czas pandemii kredytów hipotecznych pojawia się też były premier Leo Varadkar, który przypomniał, iż na majowym spotkaniu z bankowcami, otrzymał informację, że banki zostały zobowiązane przez organa regulacyjne do naliczania odsetek, nawet w chwili zawieszenia spłat.

Innego zdania w tej sprawie jest Irlandzka Federacja Bankowości i Płatności, która zaprzecza tym słowom, wiec twierdzi, że premier Varadkar, nie został „celowo wprowadzony w błąd”.

Sprawa jest rozwojowa, parlamentarzyści w większej części uważają, że odsetki od zawieszonych kredytów, nie powinny być naliczane, podobnego zdania jest gabinet premiera Martina, a w opozycji stają bankowcy. Na obecnym etapie sprawy wydaje się, że stworzony zostanie przepis, który cofnie decyzję bankowców, więc ponad 80 000 kredytobiorców, którzy w okresie zawieszenia spłat rat kredytów hipotecznych płacili odsetki od swoich hipotek, doczeka się zwrotu odsetek za miesiące zawieszenia spłat. To jednak zależeć będzie także od Banku Centralnego, który w porozumieniu z rządem, może nakazać zwrot odsetek, chociaż nie było one pobierane niezgodnie z przepisami.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish