Rząd w trybie pilnym wprowadza zasady kwarantanny po przylocie

Kiedy podjęto decyzję, że osoby przylatujące na wyspę bez negatywnego testu PCR, będą izolowane, okazało się, iż należy zmodyfikować kilka przepisów, a w ogóle stało się to możliwe.

Aktualnie w ministerstwach trwają intensywne prace, żeby szybkie wprowadzenie tej zasady było w ogóle możliwe, co da prawo, kierowania osób bez negatywnego testu na koronawirusa, do wyznaczonych miejsc kwarantanny. Zgodnie z zapowiedziami premiera Martina, ministerialne zespoły, zobowiązane zostały do przygotowania zmian legislacyjnych i przedstawienia ich, co pozwoli na modyfikację przepisów.

Opracowywane są właśnie zasady prawne, które pozwalać będą na kierowanie osób przybywających z zagranicy, a nieposiadających negatywnego testu PCR w kierunku Covid-19, na nakazową kwarantannę, ale i poddania się 14-dniowej izolacji domowej, wszystkich innych przylatujących do Irlandii.

Rząd jest przekonany, iż nowe przepisy, uda się wprowadzić już z początkiem przyszłego miesiąca, a to oznacza, że będzie to już od poniedziałku.

Obowiązkiem przygotowania całości przepisów obarczono Departament Zdrowia, który koordynuje prace innych ministerstw w tym zakresie, a i ściśle z nimi współpracuje. Do prac włączone zostało też Biuro Prokuratora Generalnego, które doradza w kwestiach prawnych.

Jak zaznaczono w komunikacie, wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla obywateli Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, wymaga zmian prawnych w przepisach pierwotnych.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia nie może b
239 miliardów – n
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian