Rząd uwolni podróże zagraniczne. Europa zostanie dla nas otwarta

Już jutro dowiemy się o nowym, średniookresowym planie dublińskiego gabinetu, który obowiązywać będzie do końca wiosny lub końca przyszłego roku.

W założeniach do planu, które wyciekły już do prasy, widzimy dosyć poważną zmianę w podejściu do zagadnień związanych z Covid-19, a najbardziej interesujące są te, które wiążą się z podróżami zagranicznymi.

Jak nieoficjalnie dowiadujemy się z dobrze poinformowanych źródeł, rząd skłonny jest zluzować zasady podróży międzynarodowych. Oczywiście pozostanie tzw. zielona lista państw, z których po powrocie, nie będą obowiązywały żadne ograniczenia, ale powstać mają jakoby inne listy, które nakazywać będą odpowiednie zachowania.

Istotną różnicą będzie ta, iż gabinet zaproponuje, aby można było podróżować wszędzie, a ściśle rzecz ujmując po całej Europie, bez specjalnych ograniczeń. Jednak przed wylotem, a i przed powrotem na wyspę, trzeba będzie przeprowadzić test w kierunku koronawirusa, co uchroni nas przed 14-dniową izolacją w domu.

Oczywiście mieszkańcy Irlandii będą mieli prawo wyboru, bo osoba, która odmówi poddania się testowi na koronawirusa, przed rozpoczęciem podróży powrotnej do Irlandii, a i tak samo postąpi podczas potencjalnie zalecanego badania po wylądowaniu, otrzyma nakaz dwutygodniowej kwarantanny.

Rząd Micheála Martina skłania się jednak, ku rozwiązaniu, które ograniczać będzie się do testów, więc po przybyciu na wyspę, izolacja trwać ma zaledwie kilka dni, czyli do chwili otrzymania informacji z HSE, że nasz test na koronawirusa, dał wynik negatywny. Gabinet przygotowując nowe zasady, kierował się zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania oraz Kontroli Chorób.

Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian