Rząd trzyma się swojej wersji

Premier Micheál Martin i minister zdrowia Stephen Donnelly zapowiedzieli, że do końca czerwca, w Irlandii pojawi się prawie 4 miliony szczepionek.

Tego oczekują, mają przekonanie i nadzieję, nawet w chwili, kiedy Europejska Agencja Leków uznała, iż jest związek pomiędzy podaniem szczepionki firmy AstraZeneca a zakrzepami krwi. To decyzja, która jeszcze nic nie wnosi, bo zalecono producentowi szczepionki, aby zawarł w ulotce informacyjnej możliwe i rzadkie skutki uboczne oraz wyeliminował w miarę możliwości problem, ale takie działanie, może też opóźnić cykl produkcyjny, więc opóźnienia w dostawach jednodawkowej wakcyny, nadal będą ponownie obserwowane.

Irlandzki rząd, wciąż jednak utrzymuje, że do kraju, trafiać będzie odpowiednia ilość szczepionek, w tym Oxford/AstraZeneca, więc w najbliższych trzech miesiącach, uda się dostarczyć na wyspę wymienione już 4 miliony dawek.

Gabinet jest też przekonany, iż przed wakacjami, tyle właśnie osób, będzie już po przynajmniej jednej dawce specyfiku, co pozwoli na znoszenie ograniczeń i chociaż będą obowiązywać, to nie w takiej skali, jak dziej się to obecnie.

Premier Martin oczekuje, iż w kwietniu, podanych zostanie 1,2 miliona pojedynczych dawek szczepionki, natomiast w maju, ilość wstrzyknięć, zwiększy się do 1,7 mln miesięcznie. Szef rządu dodał, że ilość szczepień może się zmienić, bo wszystko zależeć będzie od ilości dostaw, a te mogą się zwiększyć lub dostawy będą w niewielkim stopniu ograniczone.

*

Pozwolę sobie na mniej optymistyczną ocenę sytuacji i pozostając sceptykiem, nie wierzę, aby do końca czerwca, zaszczepiono planowaną przez rząd grupę prawie 4 milionów osób. Poczekamy – zobaczymy.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia popiera pri
Raport potwierdza ko
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian