Rząd szuka ziemi w Kościele

Minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien skierował do Kościoła Katolickiego w Irlandii list, a w tym pyta, czy ów, dysponuje ziemią pod zabudowę mieszkaniową.

List został przyjęty przez prymasa Eamona Martina, który zapowiedział, że biskupi katoliccy, przeanalizują jego treść i zastanowią się nad prośbą ministra. Sprawa zostanie rozważona z pełną powagą, na jaką zasługuje, dodał arcybiskup Martin, a jednocześnie stwierdził, że przeprowadzony zostanie przegląd nieruchomości, również w postaci gruntów, jakie należą do Kościoła Katolickiego w Irlandii.

Prymas Eamon Martin powiedział również, że Kościół, zajmie się tą sprawą w przyszłym miesiącu i określi, czy jest w posiadaniu nieruchomości, które mogą być wykorzystane na cele mieszkaniowe.

Sprawa ma już wydźwięk oficjalny, gdyż arcybiskup Martin, odpowiedział w takiej samej formie ministrowi O’Brienowi, czyli w formie listu, a zaznaczył, że Konferencja Biskupów Irlandzkich, omówi ją w październiku, kiedy odbywa się posiedzenie generalne Konferencji.

Minister O’Brien wyraził przekonanie i nadzieję, że dojdzie do współpracy rządu z Kościołem, a ten zapewni ziemię pod budowę mieszkań. Minister podkreślił w informacji do Kościoła Katolickiego, iż szanuje jego niezależność. Darragh O’Brien zaznaczył, iż rozumie rolę gabinetu w tej sprawie i że to na jego barkach spoczywa ciężar dostarczenia mieszkań, ale prosi też o zrozumienie sytuacji i pomoc w rozwiązaniu kryzysu mieszkaniowego.

List do Sekretariatu Konferencji Episkopatu wysłany został przed opublikowaniem przez ministra planu „Mieszkanie dla wszystkich”, co niektóre osoby zastanawia, ale źródła zbliżone do ministra twierdzą, że jest to próba podjęcia szerokiej, krajowej debaty o mieszkalnictwie na wyspie.

*

W tej kwestii Departament Mieszkalnictwa nie działa na oślep, bo wie doskonale, że Kościół Katolicki w Irlandii, jest właścicielem znacznych połaci gruntów, a ze słów ministra może też wynikać, że współpraca z rządem, również Kościołowi, jako udziałowcowi potencjalnych inwestycji, może przynieść korzyści. Wystarczy zwrócić uwagę na jedno zaledwie zdanie, w którym minister O’Brien stwierdza, iż szanuje „niezależność” Kościoła. To z kolei może doprowadzić do sytuacji, że Kościół Katolicki, przekaże swoje niektóre tereny pod budowę mieszkań, ale będzie też czerpał zyski z ukończonych inwestycji.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uwaga. Drożyzna nad
Czy Fianna Fáil zmi